Orissaare vald pakub Kõinastu laiule riigi tuge

Orissaare vald tahab suurendada Eesti riigi tuge aasta algul püsiasustusega väikesaare staatuse saanud Kõinastu laiul.

„Sel kevadel püüame hakata süvitsi tööle, et teha Kõinastul korda jäätmekäitlus, lõkkeplatsid ja määratleda avalikud teed, et ei käidaks üle suvaliste kruntide,” ütles Oma Saarele Orissaare vallavanem Raimu Aardam.

Järgmisel aastal on tulenevalt seadusest kavas ametisse panna saarevaht, kelle ülesandeks saab järelevalve saarel paiknevate loodus- ja muinsuskaitse objektide üle.

Praegu elab Kõinastu laiul aastaringselt üks viieliikmeline perekond, kellele suvekuudel lisandub arvukalt peamiselt Kõinastu juurtega suvitajaid. „Vald peab kindlustama väikesaare inimestele transpordi ja liikumisvõimaluse ning tagama posti liikumise, aga täna me seda ei kindlusta,” rääkis vallavanem.

Orissaare vald tahab lähiaastatel loovutada Orissaare sadama Saarte Liinidele, et see ehitaks sadama ka Kõinastule. „Täna on küsimus ka selles, kuidas üldse Kõinastul käiakse, kas Kõinastu inimestel on veeteed pidi liikumise võimalus olemas. Kas on ikka päris loomulik, et autod sõidavad Koguva küla juurest läbi vee?” küsis Aardam. Tema sõnul peaks Orissaare sadamas olema saarevahile kasutamiseks kaater.

Orissaares elava Kõinastu külavanema Neida Lemberi sõnul kumab valla hoolitsuse tagant huvi arendada Kõinastul turismi. „Oleme külastajate vastu, sest meie elu läheb siis täitsa pööraseks. Me ei taha, et Kõinastu saaks läbisõiduhooviks ja peopidamise kohaks,” lausus Lember.

Külavanem ütles, et sadama ehitamine Kõinastule on looduslike tingimuste tõttu sisuliselt võimatu ning saarel pole sadama järgi ka mingit vajadust.
Kõinastul alaliselt elava Jaan Erelti sõnul on sadamaehituse plaan geoloogiliselt väga küsitav.

Sadam tooks kaasa vaid juhuslikke suvekülalisi, kuid ei aitaks püsielanikke. „Mina seda sadamat kindlasti ei taha, sest saan oma väikese paadiga igal pool randuda. Võib-olla on mõni maaomanik, kes tahaks sadamat, aga sellist arutelu pole olnud, see on täiesti toores mõte,” lausus Erelt.

Ülejäänud valla plaanidega on Jaan Erelt päri. „Ei saa ju välistada, et matkajad käivad laiul ja sel juhul peaksid mõned elementaarsed asja olema reglementeeritud,” lausus püsielanik. Infotahvlid, soovituslikud marsruudid ja prügikäitlus peavad olema paigas. Samuti lõkkeplatsid. „Mitte nii, et kuskil ei saagi tuld teha või et tuld tehakse igal pool. Selliseid asju ei saa jätta metsikuks,” lausus Erelt.

Print Friendly, PDF & Email