Kuidas Saaremaalt valitsusliitu looma mindi

Kuidas Saaremaalt valitsusliitu looma mindi

 

Nädalavahetusel käisid sotsiaal-demokraatide palgal olevad inimesed end Saaremaal Georg Otsa spaas pärast pikka valimiskampaaniat turgutamas.

Kuna laupäeval saabus teade, et Reformierakond ootab sotsiaaldemokraate juba pühapäeval kell 14 koalitsiooniläbirääkimistele, tuli erakonna peasekretäril Randel Läntsil Saaremaalt lahkuda teistest mõni tund varem.

Läbirääkimised ei tule kerged

Alanud valitsusliidu moodustamise läbirääkimised ei kujune kergeks.
Peamine veelahe jookseb just sotside ja paremparteide vahel. Kuigi kõik osapooled jagavad ühiseid väärtusi euroopalikust riigijuhtimisest, on peamiseks erimeelsuseks kujunenud maksupoliitika, kus sotsidel on väga raske nn õhukese riigi poliitika jätkumisega leppida.

Aga tõsiseks vaidluskohaks võib kujuneda ka Tõnismäe pronkssõduri küsimus, mis on riigi arengu seisukohast suhteliselt vähetähtis, kuid ühiskonnas tõsist vastasseisu tekitav probleem.

Usun, et Reformierakond on täis head tahet läbirääkimistele kutsutud parteidega kokkuvõttes ühine valitsus moodustada. Seda toetab selgelt ka avalikkus.

Samas häirib oravate liigne enesekindlus ja võimalus, et rohelisi kasutatakse sotside survestamiseks.

Kompromissid on võimalikud

Kõigi vaidlusaluste teemade osas on kompromissid võimalikud, aga kui need sünnivad, siis väga raskelt. Sotsid on loodava valitsusliidu üks väiksemaid osapooli. Nii on meile väga tähtis oma näo säilitamine, mis parempoolsete parteide jõupositsiooni arvestades on tõeliselt raske ülesanne. Kurb kogemus viie aasta tagant Mart Laari valitsuse lõpust on sotsidel veel väga selgelt meeles.

Samas oleme lubanud valijatele valitsust vahetada ja jätkuvalt opositsioonis istumine ei tule erakonnale kindlasti kasuks. Oma programmi olulisi lubadusi saab ellu viia siiski ainult valitsuses olles. Seisame kindlalt tasuta hariduse, lasteaiakohtade kättesaadavuse, regionaalse arengu ja pensionide tõusu eest.

Koalitsioonilepe peaks sündima veel märtsikuu jooksul. Sotside puhul annab läbirääkijate saavutatule lõpliku hinnangu erakonna volikogu. Eks me siis õunte pealt vaata, kas mäng väärib küünlaid.

Print Friendly, PDF & Email