Saaremaa Kodukant koolitas õpilasfirmade juhendajaid

15 inimest osales Saaremaa Kodukandi poolt korraldatud kursusel, kus anti teadmisi õpilas- ja minifirma loomiseks ning tegutsemiseks koolis, noortekeskuses või huvialaringis.

Saaremaa Kodukandi juhi Elvi Viira sõnul oli kõige rohkem kursusest osavõtjaid Kuressaare ametikoolist ja Kuressaare gümnaasiumist. Valdadest oli esindatud Orissaare, Leisi ja Muhu.

Kursuse läbiviija Junior Achievement Arengufondi tegevdirektor Epp Vodja ütles Oma Saarele, et eelkõige näeb ta õpilasfirmadel väga suurt perspektiivi Kuressaare ametikoolis. Lisades koolis omandatud töövõtetele avab oskus olla iseendale tööandja noortele inimestele hoopis uue perspektiivi. „See on väga tubli, et ametikool tuli nii tugevasti kaasa,” kiitis Vodja.

Viimastel aastatel on õpilasfirmade arv tulenevalt õpilaste huvist Eestis plahvatuslikult tõusnud. Samas ei jätku koolis õpetajaid, mistõttu on Kodukandi-sarnased koolivälised algatused väga suur samm edasi, tõdes Vodja.

Epp Vodja sõnul on neil esmakordselt plaanis läbi viia uuring õpilasfirma programmi läbinud laste edasisest käekäigust. Teadaolevalt on paljud neist loonud hiljem oma firma. Tööjõuna on õpilasfirma programmi läbinud inimesed sageli paremad töötajad. Nad ei nõua tööandjalt võimatut ja pakuvad sageli ise probleemidele lahendusi välja.

Tuntumad tegijad õpilasfirma programmi läbinuist on „helkuritüdruk” Karoli Hindriks Pärnust ja Tallinna noormehed, kes hakkasid valmistama valemikaustikuid. Praegu on nad kõrgkoolis õppimise kõrvalt laiendanud oma kaustikuäri Lätti, Leetu ja Soome.

Alates 1992. aastast õpilasfirmade juhendajate koolitamisega tegelenud Vodja tegi oma esimese õpilasfirma vastu tahtmist, Rapla koolitüdrukute pealekäimisel. „Kui ma nägin seda efekti nendele tüdrukutele, siis hakkas see asi mulle meeldima.

Kui sa näed, kuidas nii mõnelgi vaiksel maalapsel hakkab silm särama ja ta õpib ennast välja pakkuma, müüma ja nägema oma võimalust, siis on see minu arvates päris suur asi,” lausus Vodja. „Minu Rapla kooli kõige vaiksem tüdruk ütles pärast selle programmi läbimist: ühte asja tean ma kindlalt, töötuks ma enam ei jää!”

Elvi Viira sõnul korraldas ta maakonnas kursuse, kuna Saaremaal on õpilasfirmadega vähe kokkupuuteid. Reedel toimus kursuse põhikoolitus, mai lõpus käiakse ära Eesti õpilasfirmade laadal Tallinnas, kus toimub ka seminar. Esimesed õpilasfirmad Kodukandi koolituse raames moodustatakse sügiseks.

Print Friendly, PDF & Email