SA-l Kuressaare Teater algasid suvelavastuse proovid

Märtsi alguses tuli kokku näiteseltskond, kelle ühiste pingutuste tulemusena jõuab Suure Tõllu puhkekülas vaatajate ette SA Kuressaare Teater tänavune suvelavastus, milleks on Lydia Koidula naljamäng “Kosjaviinad”. “Ma tahan küll loota ja uskuda, et see saab olema mitte niivõrd pingutus kui suur koostegemise rõõm,” märkis lavastaja Tõnis Kipper.

Koidula viimane – neljas – näidend “Kosjaviinad” sai valmis juba 1880, kuid jäi siis lavastamata. Enamgi veel – ei olnud määratud näitemängule ka trükki pääseda. Esimest korda jõudsid “Kosjaviinad” lavale alles 1953. aasta oktoobris toonases Lydia Koidula nimelises Pärnu Draamateatris (Endla) Kaarel Irdi lavastajakäe all. Lavastus pälvis suure menu ja vaatajaid loeti kokku üle 39 tuhande. “Kosjaviinad” on lavastatud Pärnus veel ka 1970, Rakvere Teatris 1989.

Lavastaja sõnul tuli ettepanek puhkeküla poolt. “Pakkumine oli väga ahvatlev ja kogu see kompleks koos oma imeliste palkmajade ja tõrvalõhnaliste katustega on sedavõrd armas paik, et ega siia enam palju juurde panna polegi vaja. Koht tingis ka materjali valiku.”

Kunstnikutöö teeb Kustav-Agu Püüman Tallinna Linnateatrist, Muusikalise kujunduse eest hoolitseb Ülle Reinsoo. “Hea meel on, et mul õnnestus Ülles loomingulist huvi äratada. Ta on väga tugev muusikajuht ja ka põneva käekirjaga helilooja.

Ma arvan, et see on talle huvitavaks väljakutseks ning kahtlemata võidab sellest kogu lavastus,” märkis lavastaja ning lisas, et mingeid piiranguid ta muusikajuhile seadma ei hakka. “Ainus asi, mida ma talle ütlesin, oli see, et lavastuses võiks kusagil kõlada “Jumal, Keisrit kaitse sa…”, aga eks näeb.” Lavastajal on ka intrigeeriv mõte etenduse finaali keiser ise sisse tuua. “Mõnedest neljajalgsetest tegelastest rääkimata!” ütles Kipper.

Esialgsete plaanide kohaselt esietendub “Kosjaviinad” juuni keskel ja lavastust on kavas suve jooksul mängida kümmekond korda. Etenduses teevad kaasa Mait Merivald, Sirje Huul, Merike Meriloo või Lia Sepp, Merle Sillavee või Anneli Sirel, Meelis Juhandi jt.

Print Friendly, PDF & Email