Remont Laurentiuse kirikus

Remont Laurentiuse kirikus

 

Sel nädalal paigaldati EELK Kuressaare Laurentiuse kirikusse tellingud ning algas kiriku remont. Eile toimetas kirikus ka orelimeister Hardo Kriisa, kes monteeris lahti 125-aastase Saueri oreli korpust.

„Siin on nüüd näha suuremahuliste laetööde algust,” tutvustas EELK Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan sakraalehitises toimuvat. Toplaane sõnul tahetakse lagi korda saada nii, et teenistused kirikust välja ei peaks kolima.

Sestap tehakse lage jupphaaval – esialgu oreli- ehk Torni tänava poolne külg. Koguduse õpetaja ütles, et lagi krohvitakse ning saab sama ilme, mis tal oli enne 1970ndatel toimunud remonti, kui lakke pandi papp. „Kindlasti on tegemist kõige ebameeldivama ja töömahukama osaga kiriku remondis,” leidis Toplaan, kuid lootis, et kogudus elab ebameeldivused üle – on ju kiriku remonti oodatud väga pikka aega.

„Ainus muutus kirikuliste jaoks on see, et praegu saab kirikusse sisenemiseks kasutada Tallinna tänava poolset ust,” märkis ta, lisades, et praeguste plaanide kohaselt peaks kiriku lagi valmis saama nelipühadeks. „Edasi jätkame rõdupõranda remonti, millega on juba alustatud. Tõenäoliselt saab põrandat hakata tegema 2008. aastal,” ütles ta. Põrand tuleb kirikusse lihvitud paekivist.

Toplaan ennustas, et kiriku remont võib kesta kolm aastat. „See oleneb muidugi sellest, kuidas rahaga järele jõuame,” nentis ta. „Sel aastal on linna- ja riigieelarvest Kuressaare Laurentiuse kiriku restaureerimiseks eraldatud 1 050 000 krooni ning oreli restaureerimiseks on olemas 600 000 krooni.”

Orelimeister Hardo Kriisa, kes nüüdseks on saanud täpse pildi vana ja auväärse Saueri oreli seisukorrast, nentis, et esialgse 2,9–3 miljoni krooni asemel tuleb arvestada juurde käibemaks ehk 18 protsenti. Vanast pillist ei saa kasutada praktiliselt ühtegi puuosa – need olid kõik puukoi poolt söödud. Ka kruvid olid roostes ning kogu korpus niiskust saanud.

Kriisa sõnul tuuakse uus orel meetrijagu ettepoole, seda kaasajastatakse tänapäevaste kontsertpillide nõuete järgi ning senise 19 asemel tuleb 26 vilet.

Siiski loodetakse orel Kuressaare kirikus taas mängukorda saada järgmise aasta jõuluks.

Print Friendly, PDF & Email