Tänasel päeval ei mõtle vist keegi selle peale, et 8. märtsi tähtpäev sai alguse naiste streikidest ja endale rohkemate õiguste nõudmisest. Kuigi naistepäev oli Eestis riiklik püha viimati 1990. aastal, ei ole see päev oma tähtsust kaotanud.
Üha rohkem muutub 8. märts tõsiseltvõetavamaks pidupäevaks ja kaduma hakkab naljaga pooleks suhtumine, nagu oli vabariigi algusaastatel. Pole vist meest, kes täna ei mõtleks naiste rõõmustamisele. Lilled ning kõik muu kaunis ja maitsev on tänase päeva lahutamatu osa. Vastavate kaupluste käive tõuseb üheks päevaks lakke, sest meestel pole naiste jaoks millestki kahju.
Naistepäevaks valmistumine algab juba nädalaid ette. Kuressaare lillepoodide müüjad kinnitavad ühest suust, et naistepäev on aasta üks paremaid päevi lillemüügiks. Lilli tellitakse ja müüakse kordades rohkem kui tavaliselt.
Mehed hakkavad lilli ostma juba päevi varem ja toimetavad need salaja peidukohtadesse, et siis õige päeva hommikul asjaosalisi üllatada. Nii mõnigi müüja rääkis loo, kuidas mehed panevad ostetud lilleõie varrukasse, et asi ikka salajane oleks.
Leti ääres seisev lillesülemiga meesterahvas räägib, et lilled käivad naistepäeva juurde: „Ikka peab meeles pidama.” Teine mees ütleb, et tema lilledest ei hooli. „Teen mõne sellise liigutuse, mis on erinev tavapäevast. Lilli võib viia alati,” rõhutab mees originaalsuse tähtsust.
Naised ise ootavad sellelt päevalt eelkõige meelespidamist ja üllatusi. „Äkki on või juhtub niisama midagi põnevat või head,” ütleb Naine. Kui endistel aegadel oli kombeks, et mees sel päeval naise eest koduseid töid tegi, siis praeguseks on ajad siiski edasi läinud. Seda meestest eriti ei eeldata.
„Mees peseb vahel ka käskimata nõusid ja viib prügi välja, selleks ei pea naistepäev olema. Aga kui ta on suures tuhinas mingi õhtusöögi teinud või koogi tekitanud, siis see on kahtlemata ju väga kena. Aga kindlasti ei eelda ma seda mehest just naistepäeva puhul,” arvab Naine. „Üldiselt võiksid nad midagi sellist teha, mida tavaliselt ei tehta. Positiivset,” võtab Naine teema kokku.
Asutustes on kombeks naisi üheskoos meeles pidada. Nii mõnegi firma teadete tahvlile või meililisti tekib kutse kokkusaamisele, kuhu on alla kirjutatud „Teie mehed”. Üritatakse teha üllatus või siis lihtsalt tordisöömine. Asi seegi.
Olgugi et meil on jõulud ja emadepäev ja jaanipäev ja mitu muud olulist püha, on see päev eriline. Head naistepäeva, kaunid daamid!
Naistepäev on kommunistide püha ja lilleärikad kasutavad iga asja oma huvides ära. Soomes sellist püha ei peeta millekski, seal tähistatakse emadepäeva, nagu meilgi eesti ajal oli. Lilli võib alati kinkida, kellele tahes, see ei ole teistel päevadel keelatud. Kõike ei pea käsu korras tegema, omal peab ka mingi mõtlemine olema!
Eelmist kommentaari lugedes jääb küll mulje, et saarlase möistus ja silmaring üks äärmiselt kitsas asi on.
küllap vist! Kurb küll, aga selliseid Saaremaal jätkub. Võime isegi mandrile neid saata! Teilgi “lõbusam”.
Ega tegelikult neid “sapiseid saarlasi” ju nii palju polegi, see on üks kindel kibestunud seltskond, kelle arusaamine on blokeerunud ja kes igal võimalikul kohal ja -juhul kõike sapiga üle valavad – aga endal parem ikka ei hakka. :)
Hommikust kibestunud, mürgipritsid!
Naistepäev ei ole mingi kommunistide püha, väga ilus päev on. Emadepäev on ikka hoopis midagi muud kui naistepäev.
Toredat naistepäeva kõigile, lilli ja päikest ning ärge ometi vinguge nii palju.
Arvan, et naistepäeva on meie naisperele kindlasti vaja, sest iga naine ei saa kas mingil põhjusel või kaalutlustel emaks. Üks päev aastas naishingi lillekesega meeles pidada on kena traditsioon. Ja pealegi on see vabatahtlik ettevõtmine, pole näinud ühtki meesterahvast käed raudus lillepoe uksest sisse talutatamas.
PÄIKEST KÕIGILE NAISTELE!
Soomlased kommenteerisid eestlaste naistepäeva pidamist, et neil eraldi naistepäeva ei tähistata, vaid KÕIK päevad aastas on naistepäevad! Au väärikatele soome naistele!