Naistepäev on jälle moes ja ei ole enam protestipüha (7)

Naistepäev on jälle moes ja ei ole enam protestipüha

 

Tänasel päeval ei mõtle vist keegi selle peale, et 8. märtsi tähtpäev sai alguse naiste streikidest ja endale rohkemate õiguste nõudmisest. Kuigi naistepäev oli Eestis riiklik püha viimati 1990. aastal, ei ole see päev oma tähtsust kaotanud.

Üha rohkem muutub 8. märts tõsiseltvõetavamaks pidupäevaks ja kaduma hakkab naljaga pooleks suhtumine, nagu oli vabariigi algusaastatel. Pole vist meest, kes täna ei mõtleks naiste rõõmustamisele. Lilled ning kõik muu kaunis ja maitsev on tänase päeva lahutamatu osa. Vastavate kaupluste käive tõuseb üheks päevaks lakke, sest meestel pole naiste jaoks millestki kahju.

Naistepäevaks valmistumine algab juba nädalaid ette. Kuressaare lillepoodide müüjad kinnitavad ühest suust, et naistepäev on aasta üks paremaid päevi lillemüügiks. Lilli tellitakse ja müüakse kordades rohkem kui tavaliselt.

Mehed hakkavad lilli ostma juba päevi varem ja toimetavad need salaja peidukohtadesse, et siis õige päeva hommikul asjaosalisi üllatada. Nii mõnigi müüja rääkis loo, kuidas mehed panevad ostetud lilleõie varrukasse, et asi ikka salajane oleks.

Leti ääres seisev lillesülemiga meesterahvas räägib, et lilled käivad naistepäeva juurde: „Ikka peab meeles pidama.” Teine mees ütleb, et tema lilledest ei hooli. „Teen mõne sellise liigutuse, mis on erinev tavapäevast. Lilli võib viia alati,” rõhutab mees originaalsuse tähtsust.

Naised ise ootavad sellelt päevalt eelkõige meelespidamist ja üllatusi. „Äkki on või juhtub niisama midagi põnevat või head,” ütleb Naine. Kui endistel aegadel oli kombeks, et mees sel päeval naise eest koduseid töid tegi, siis praeguseks on ajad siiski edasi läinud. Seda meestest eriti ei eeldata.

„Mees peseb vahel ka käskimata nõusid ja viib prügi välja, selleks ei pea naistepäev olema. Aga kui ta on suures tuhinas mingi õhtusöögi teinud või koogi tekitanud, siis see on kahtlemata ju väga kena. Aga kindlasti ei eelda ma seda mehest just naistepäeva puhul,” arvab Naine. „Üldiselt võiksid nad midagi sellist teha, mida tavaliselt ei tehta. Positiivset,” võtab Naine teema kokku.

Asutustes on kombeks naisi üheskoos meeles pidada. Nii mõnegi firma teadete tahvlile või meililisti tekib kutse kokkusaamisele, kuhu on alla kirjutatud „Teie mehed”. Üritatakse teha üllatus või siis lihtsalt tordisöömine. Asi seegi.

Olgugi et meil on jõulud ja emadepäev ja jaanipäev ja mitu muud olulist püha, on see päev eriline. Head naistepäeva, kaunid daamid!

Print Friendly, PDF & Email