Arvutilood – Seda peab teadma igaüks!

Arvutilood - Seda peab teadma igaüks!

 

Arvutilugude rubriik tervitab ajalehe tellimise sooduskampaaniat lootusega viia kõige tähtsam info võimalikult suure hulga lugejateni.

Artikli autor peab aeg-ajalt korrastama koduses kasutuses või harvem töökohtadel rikutud arvuteid, millega nende omanikud ise enam toime ei tule. Kusjuures kasutan selleks täpselt samu programme, mis ei andnud loodetud tulemust minu poole pöördunud hädasolijal. Järgnevas siis võimalikult lihtsustatud visioon toimivatest töövõtetest.

Hoia oma arvuti puhas

Isegi arvutit kahjustavate viiruste või pahavara otsa sattumata rikub vähekogenud kasutaja sageli arvuti häälestusi või teeb seda mõni lisatav programm.

Viimasel juhul tuleks probleemi põhjustanud lisand esmalt viisakalt eemaldada.

Selleks valid Start menüüst Juhtpaneeli – Control Panel ja sealt edasi Programmide lisamine ja eemaldamine – Add or Remove Programs. Ja vaatad tähelepanelikult üle oma arvutisse paigaldatud programmide loendi. Kõrvalda ainult see, mille tähendust täpselt tead. Ehk milles tunned ära programmi, mille lisamise järel ilmnesid probleemid.

Kõike siduv töökeskkond Windows vajab sujuvaks toimimiseks vaba kettaruumi. Võib-olla hakkab sinu arvuti kõvaketas lihtsalt täis saama? Hoia Windows XP puhul umbes 2 GB kõvakettast alati vaba.

Windowsi SÜSTEEMITAASTE –
SYSTEM RESTORE abivahendit peab oskama kasutada igaüks!

Kui palju on pidanud hooldustehnikud nägema arvutifirmades olukordi, mille oleks saanud väga lihtsalt lahendada hädasolija ise? Ma olen tõsiselt pahane meie koolihariduse korraldajate peale, kes on tunnistanud arvutiõpetuse koolides eraldi ainena mittevajalikuks.

Viimase näitena tuli mul juhatada lihtsa SYSTEM RESTORE – taastevahendi juurde õnnetu Kuressaare tudeng, kelle gümnaasiumihariduse erikallaku nimetuses ka sõna “infotehnoloogia” esines ja kes suurlinnas õppides terve kuu ilma koduse Internetita toime pidi tulema põhjusel, et oli valinud seda sama Internetti häälestada püüdes oma arvutile valed seadistused. Sarnaseid näiteid võiks tuua palju.

Mul on kahju kaaskodanikest. Ma sooviksin väga meie õpilasi ja nende kaudu nende peresid aidata, kuid minult on selline võimalus riikliku õppekava näol ära võetud.

Pärast oma Windows XP või Me rikkumist liigu menüüs Start – All Programs (Kõik programmid) – Accessories (Tarvikud) – System Tools (Süsteemiriistad) – System Restore (Süsteemitaaste). Sealt dialoogiakna nupuga Next> edasi ja järgnevas aknas saad valida kalendriruudustikust paksu kirjaga tähistatud varasema kuupäeva, millal sinu arvuti korralikult käivitus ning selle hästi töötanud seisundi taastada.

Jätkates nupuga Next> – Edasi> hoiatatakse, et enne tuleb sulgeda kõik tööprogrammid. Nimelt teeb arvuti mõningast aega nõudva taastustoimingu käigus uue taaskäivituse. Pärast automaatset käivitust küsitakse, kas oled tulemusega rahul, millele vastad ilmselt jaatavalt.

Minul on õnnestunud taastada tõrkunud Windows Me’ga arvuti pooleteise aasta vanusesse seisundisse. Ehk selliseks, nagu see oli pärast arvuti kasutuselevõttu.

Loomulikult eemaldab selline taastamine ka valitud kuupäeva järel lisatud Windowsi automaatvärskendused ja tarbitava viirusetõrje programmi uuendused. Mistõttu ei ole hea valida ka liiga vanu kuupäevanumbreid. Tavapäraselt seadistatud arvuti korral taastab Windows need vajalikud vahendid ise.

Nagu mitte ükski asi siin ilmas ei saa olla liiga absoluutne, võivad esineda anomaaliad ka System Restore korral. Võib-olla on sinu arvutil süsteemitaaste mingil põhjusel hoopis välja lülitatud. Näiteks on viirused peitnud end kirjeldatud taastevahendisse niivõrd kavalalt, et pääseteeks on jäänud süsteemitaasteks kogutud informatsiooni täielik kustutamine kõvakettalt. Need on erijuhud, mille korral vajad kellegi kogenuma abi.

Kui arvutit ründab viirus

Viiruste puhul võib olla süsteemi taastamise vahendist rohkem kahju kui kasu ja abi tuleb otsida viirusetõrje programmidest. Viimasel ajal on levinud Grisofti poolt koduseks kasutuseks tasuta pakutav AVG, mida tähistab neljavärviline (kollane, must, roheline, punane) ruut ekraani paremas alanurgas.

Turvaline käivitusviis – Safe Mode

Viiruste eemaldamisel algavad hädad põhjusest, et viirused oskavad end haakida arvutis käivituvate vajalike protsesside külge või laadivad end arvuti töömällu, kust viirusetõrje programm neid eemaldada ei suuda. Sellisel juhul võib aidata arvuti taaskäivitamine minimaalsete vahenditega turvaolekusse Safe Mode.

Pärast arvuti käivitamist ehk pärast esimeste kirjade ilmumist monitorile vajutad umbes ühesekundiliste vahedega klahvi F8.

Kogenud kasutaja teab täpselt, millisel hetkel tuleb F8 vajutada. Enamik meist peab tabama õige vajutushetke juhuslikult ja funktsiooniklahvi F8 korduvate vajutustega arvuti käivitumisel see ka õnnestub.

Tulemusena kuvatakse ekraanile mustal taustal kirjaread, mille sees liigud nooleklahviga üles reale Safe Mode. Ja käivitad selle klahvi Enter vajutusega.

Sõltuvalt Windowsi versioonist võidakse eelnevalt nõuda veel üht F8 vajutust. Püüa lugeda ekraanil nähtavat. Kui ekraanile ilmuvad arvuti kasutajate nimed, valitakse eelistatult Administrator.

Lõpuks saadav ekraanipilt näeb välja üsna inetu. Kuid selliselt käivitati arvuti minimaalsete lisavahenditega ja tulemusena ei lasta laaduda kõvakettale sattunud viirustel ning muul pahavaral.

Kui käivitad viiruste eemaldamise programmi nüüd, sooritab see enamasti korrektse puhastuse probleemideta. Arvesta sellega, et Safe Mode korral puudub sul ka Internetiühendus. Viirusetõrjeprogramm ja selle uuendused peavad olema laetud arvutisse normaalolekus enne Safe Mode kasutamist.
Vahel on kasulik teha kirjeldatud käivitus korduvalt. Näiteks esimene kord teed turvaolekus Safe Mode viiruste eemaldamise. Siis kõrvaldad sarnase taaskäivituse järel Adaware või Spybot’i abil pahavara.

Ka ketta kontroll Checkdisk (vana Scandisk) ja defragmentimine Disk Defragmenter (tihendamine) tuleks teha eelistatult Safe Mode’s. Need vahendid leiad aknas My Computer – Minu arvuti esitataval kõvakettatähisel tehtava paremklõpsu kiirmenüüst. Valid viimase korralduse Properties – Atribuudid ja edasi ülalt saki Tools – Tööriistad.

Sageli ei suudagi viga saanud Windows normaalselt käivituda ja pakub selle asemel kohe käivitusviisi Safe Mode. Mille järel sooritad kettakontrolli ning hädade jätkumisel Süsteemitaaste.

Kõik need toimingud sisaldavad pikki ootamisi hooldusprogrammi töö lõpetamise järel. Mille jooksul saad oma kodus rahulikult millegi muuga tegelda.

Loodetavasti ei küsi ka arvutifirmad sarnase ootetöö eest hinnakirjas esitatud kogu tunnihinda, vaid lasevad sul maksta reaalselt tehtud töö eest. Kuna hooldustehnikud saavad „jooksutada” korraga mitut masinat. Aga õigus neil selleks oleks ja võib-olla olekski tarbija rahakott mõjusaim vahend tõrjuva hoiaku kõrvaldamiseks õppimise suhtes.

Üle-eelmisel nädalal reklaamitud “Koduarvuti kursusele” registreerus ainult kaks huvilist ja me ei saanud alustada. See kursus on mõeldud täpselt eelkirjeldatud teemade õpetamiseks pluss palju muud kasulikku. Artikkel sai noomivas toonis, aga arvutiklassis hoiame absoluutselt sõbralikku ja positiivset õhkkonda. Kus iga kuulaja küsimus ja märkus on teretulnud ning aitab koguda väärtuslikku materjali järgmiste arvutiõpikute koostamiseks. Ka on sul õigus pettumuse korral kursus katkestada, ilma et peaksid sulle sobimatu õppe eest tasuma.

Lisa võid lugeda veebiaadressilt kuressaare.planet.ee või helistada kursusele registreerumiseks tel 517 2505.

Pikema ajalehelooga kaasneks oht lühikest ja selget sõnumit eelistavate lugejate enamuse huvi vähenemiseks, aga teema ise ei ole eeltooduga veel ammendatud.

Print Friendly, PDF & Email