Politsei hoiatab Hispaaniast tulnud libaloto võitude eest (4)

Politsei hoiatab Hispaaniast tulnud libaloto võitude eest

 


Viimasel ajal on esinenud juhtumeid, kus inimesed on saanud tavapostiga välismaalt teate suurema lotovõidu kohta. Lotovõidu kättesaamiseks tuleb selle väidetavatele korraldajatele saata oma isikuandmed või teha teatava suurusega pangaülekanne.

Neil päevil pöördus politseisse Kuressaares elav ja töötav Soome kodanik, kes oli Hispaaniast saanud teate, et ta on ühe sealse on-line süsteemis töötava loteriiga võitnud 488 832 eurot ja 37 senti (so umbes 7,65 miljonit krooni). Praegu pidavat see rahasumma olema deponeeritud võitja nimele ühes Hispaania pangas. Raha kättesaamiseks tuli Soome kodanikul täita ankeet, mis oli lisatud Hispaaniast teele saadetud kirjalikule teatele. Ankeet tuli tagasi saata faksi teel.

Isikuandmetega peab olema ettevaatlik

Kõne all olev Soome kodanik hakkas ankeeti ka täitma, kuid igaks juhuks otsustas kirja ka politseile näidata. Kuressaare politseijaoskonna inspektor Ain Kõiv märkis, et selliseid teateid nn lotovõitude kohta on inimesed saanud ka mujal Eestis. „Siin Saaremaal on see viimaste aastate jooksul olnud esimene juhtum, millest on ametlikult informeeritud ka politseid,” rääkis ta. „Kuid samas meieni jõudnud signaale selle kohta, et libaloosimise võiduteateid on meie inimestele saadetud nii tavapostiga kui elektroonilise postiga.”

Sellega seoses palub politsei kõiki kodanikke, et nad oleksid tähelepanelikumad. „Sellistele kirjadele vastamine on äärmiselt ohtlik,” ütles Ain Kõiv. „Mitte mingil juhul ei tohiks tundmatule adressaadile anda oma isikuandmeid (isikukoodi ja pangakonto numbrit), rääkimata juba raha ülekandmisest.” Kergeusklike inimeste isikuandmeid võivad kelmid hiljem kuritegelikul eesmärgil oma huvides ära kasutada.

Põlvas sattus naine pettuse ohvriks

Veebruaris alustas Põlva politsei kriminaalmenetlust kelmide suhtes, kes petsid ühelt naisterahvalt olematu 800 000 eurose lotovõidu kättesaamise eest välja suurema summa raha. Nimelt sai Põlvas elav naine e-postkasti teate, et on Hollandis loteriiga võitnud 800 000 eurot ehk ligi 12,5 miljonit krooni. Libavõidu kättesaamiseks pidi naine ühele Hollandi panga kontole kandma 550 eurot ehk 8580 krooni.

Kui aga naine võttis saadetud numbril ühendust ja päris, miks ei võiks seda raha võidusummast maha arvestada, siis talle vastati, et võidusumma on kindlustatud ja sealt midagi ära võtta ei saa. Nii kandiski kergeusklik naine raha kontole, kuid lubatud lotovõitu ta ei saanudki.

La Primitiva püüab primitiivseid inimesi

Kui Saaremaa juhtumi juurde tagasi tulla, siis Hispaaniast Kuressaares elavale Soome kodanikule läkitatud kirjas on öeldud, et loterii korraldajaks on Madridis asuv firma La Primitiva – hispaania keeles on sõna primitivo, mis tõlkes tähendab „algelisust” ja „primitiivsust”. Et aga sisendada usaldusväärsust, on kirja päises veel ka sõnas Loterias y Apuestas del Estado (riiklikud loteriid ja kihlveod).

Firmal La Primitiva on olemas ka oma hispaaniakeelne interneti kodulehekülg, millega võib tutvuda aadressil
http://onlae.terra.es/primisorteos.asp Kuressaarde läkitatud kirjas on öeldud, et loteriis osalejad valitakse välja arvuti abil juhuslikult ja isikute andmed on saadud interneti ülemaailmses võrgus olevast enam kui 100 000 andmebaasist.

Print Friendly, PDF & Email