Leib laual ja raamat kingiks

Leib laual ja raamat kingiks

 

Nii nagu kõik, pean ka mina midagi valimistele järele hõikama. See valimisteater on siis nüüd läbi. Läks nagu läks. Üks põnev lugu juhtus ka.

Nimelt – tund ja 20 minutit enne hääletamise lõppemist helistas üks mu endine õpilane, noor mees, keda elutee Paidesse viinud, ja pani püsti intriigi: „Kuule, ma hakkasin siin praegu mõtlema, kuidas pimedad ilma valimisseadust rikkumata valida saavad…” – ??? – Tõsi ta on: kahekesi kabiini minna ju ei tohi. Ja muud finessid.

Et minu näol on tegu tegudeinimesega, helistasin kohe valimiste keskkomisjoni. Seal võttis vastu kena häälega noor naine. Oli ka üsna nõutu, aga ütles, et nad hakkavad selle küsimusega valimistevahelisel ajal tegelema.

Veel – meil on nüüd leib laual, sest Ain Seppik sai valitud. Ei, öelge mis tahes, aga minu lemmikreklaam nende valimiste eel oli see Küla Karla häälega ilmateate ette ja taha öeldud „vali Seppik, siis on leib laual” ja ma kuulasin seda mönuga nii söögi alla kui söögi peale; ära ka ei tüüdanud.
Siit aga lähen nüüd isiklikuks.

Et ei tekiks liiga järsku üleminekut ja tühikut reklaamikampaaniates, tulen teie ette oma väikese teatega, et minu meenutusraamatust koos „tagataskus” oleva CD-plaadiga, millel minu häälega loetud 14 Betti Alveri luuletust ja poeem „Mõrane peegel”, kogupealkirjaga „Kohtumisest käevõruni. Kummardus Betti Alverile” on välja antud kordustrükk.

Väljaanne on nii pidulik ja kaunis, et oli isegi konkursi „25 Eesti kaunimat raamatut” nominent. Seega sobib see suurepäraselt kingituseks nii homseks naistepäevaks kui ka mistahes teiseks tähtpäevaks, sünnipäevad kaasa arvatud. Ja eks see plaat kulu ka koolides kirjandustundide huvitavamaks muutmisel marjaks, kui Betti Alverist juttu tuleb. Vähemasti kooliraamatukogus võiks üks olla.

Pool kordustrükist läks Jõgevale Betti Alveri Fondile, 150 eksemplari on Laki tn. 26 laos Tallinnas, aga minul on ka mingi varu – võite küsida telefonidel 46 91 350 või 555 398 42, küll saame kaubale. Loomulikult olen ka läbimüügist huvitatud, sest esimene trükk tõi just nii palju sisse, et kordustrüki eest maksta. Honorari pole ikka veel saanud…

Homse naistepäeva kohta ütles aga üks mu praegune gümnasistist kooliteatriline jutu sees ja armsasti: “See naistepäev on nii liigutavalt loll…”
See kahe teisipäeva vaheline nädal oli üsna sündmustevaene, sest kulges pidevas valimispalavikus. Kaks heledat kohta oli siiski sees: sain kirja Ida-Virust ja teater tuli koju.

Ida-Virumaal elab mul ülikoolikaaslane, kes ei saada mulle mitte kirju, vaid lausa panderolle – kord kuus ja pikad põhjalikud kirjad. Seekordsele kirjale oli tere asemel kirjutatud vene keeles DOROGAJA HIIUMAASETSKA! Lisatud oli ka venekeelne valimisreklaam pealkirjaga DOROGOI IDAVIRUMAASETS!

Ja kirja sisuks oli, kuidas see minuvanune (64) naisterahvas valimiste agitaatoriks sai: “25. õhtul helistas Tarakanova (79, ekskommunist) ja ütles, et tema ja Nõmme Herbi (92) tahavad ka valida. Tarakanova ütles, et hakkaksin neile agitaatoriks ja viiksin avaldused valda, et kast koju toodaks. Ja nii ma siis läksin, -15 kraadiga jalgrattal vastutuult…

Vallas küsiti, mis sa sellise ilmaga ringi hulgud ja ma vastasin uhkelt, et ma olen 100-aastaste puna-agitaator. “Noh, ja kelle numbri sa neile käe peale tätoveerisid?” naljatasid vallaametnikud. Mina vastu: “Nemad agiteerisid mind SDE-sse. Vot mida tähendas president Ilvese käik Avinurme ja Lohusuusse, kuigi ta sõnagagi valimisi ei puudutanud.”

Aga teater käis mul kodus video vahendusel: “Ugala” uus ja väga uhke muusikalilavastus “Marylin”. Kalju Komissarov on teinud suurejoonelise etenduse (kultuurisaade OP! näitas sellest ka juppe), Hilje Murel oli täitsa ehtne Monroe, palju laulu-tantsu, elav orkester, kujundus peaaegu pilvedes – laval neli tasapinda jne.

Kui satute Viljandisse ja kui juhtub etendus olema, käige kindlasti vaatamas, sest selle tükiga teater reisida küll ei saa. Palun seda etenduse-juttu mitte reklaamiks lugeda – see on pelgalt soovitus.

Lõpetaksin ikkagi naistepäeva-võtmes ja tuletaksin teile meelde, et PARIM KINK on siiski RAAMAT.

Print Friendly, PDF & Email