Reformierakond võitis valimised (12)

Reformierakond võitis valimised

 

Suurepärase valimistulemuse saavutanud Reformierakonna liikmete rõõmul ei olnud eile piire.

3614 häält kogunud Jaanus Tamkivi, kes valimistepäeval Kuressaares viibis, sõitis eile Tallinna koalitsiooni moodustamiseks läbirääkimisi pidama. „Enne valimisi arvasime, et 27 või 28 kohta oleks meie jaoks rahuldav tulemus. Tuli aga 31 ja see on juba väga hea!” rõõmustas Jaanus Tamkivi.

„Eks neid ministriportfelle juba pakutakse ühele või teisele. Eriti agaralt tehakse seda ajakirjanduse kaudu. Kõigepealt aga tuleb koalitsioon moodustada. Kuidas sellega läheb, eks see varsti paistab, aga midagi pole välistatud,” arutles Tamkivi.

Reformierakonna valijad on avaldanud arvamust, et tahaksid koalitsioonis näha vaid paremerakondi. „Valimistulemusi vaadates tuleb tunnistada, et valijad on andnud selge mandaadi parempoolse koalitsiooni moodustamiseks. Minu isiklik seisukoht on selline, et see peaks olema esimene üritus,” teavitas Jaanus Tamkivi.

Ka Isamaa ja Res Publica Liidu nimekirjast riigikogusse 2847 häälega saanud Tarmo Kõuts pidas üsnagi tõenäoliseks oma erakonna koalitsiooni minekut. Endale võimalikku ministriportfelli ulatamisse suhtus endine kaitseväejuhataja aga ettevaatlikumalt. „Olen alati täitnud endale antud kohustusi ega ole vastutuse eest põgenenud,” ütles Kõuts, kelle sõnul saab oma rahva hüvanguks kasulik olla mitmel moel – ka näiteks riigikogu komisjoni juhtides.

Algavaid koalitsiooniläbirääkimisi ennustas rasketeks ka valimisringkonnas kõige enam hääli saanud riigikogusse pürgija – keskerakondlane Ain Seppik (3988 valija toetus). Roheliste erakonnas parlamenti pääsenud Aleksei Lotman ütles, et nemadki on valmis valitsusetöös osalema, kuid vaid siis, kui nende programmi tähtsamate põhimõtetega arvestatakse.

Sotside esinumber, ekspeaministrist eurosaadik Andres Tarand, sai kirja päris hea tulemuse – 1122 häält. Juba enne valimisi teatas Tarand, et eelistab eurosaadiku tööd Riigikogus istumisele. „Mulle selline peibutuspardi roll küll ei meeldi, aga seekord tegin erandi” märkis ta.

Inglismaalt tagasi Eestisse elama tulnud saarlase Hannes Hanso toetajad jagunesid kenasti kolme maakonna peale. Vaid Vormsi saarel ja Emmaste vallas ei hääletanud keegi kaitseministeeriumis töötava Hanso poolt. 648 häält kogunud maailmarändur (jalgrattamatkad maailma eri paigus) usub sotside edasisse edusse.

„Mind on kutsunud ka teised erakonnad, aga ma ei saa oma maailmavaadet muuta. Nähtavasti üritan nelja aasta pärast uuesti,” ei jäta visa saarlane jonni taas valimisvõitlusse asuda. Saarlastest pääses sotside nimekirjas parlamenti endise Saare maavanema ja Riigikogu liikme Jüri Saare poeg Indrek Saar – Rakvere teatri endine direktor, kes Lääne-Virumaal kandideeriski.

Rahvaliidu esinumber Saare-, Lääne- ja Hiiumaal, Raimu Aardam kogus 962 valija toetuse. Laimjalast pärit rahandusministeeriumi nõunik Kajar Lember oli 701 häälega oma erakonnast tulemuse poolest kolmas häältekoguja. Kas Raimu Aardamile sai saatuslikuks nõrk reklaam naabermaakondades (Hiiumaalt 1 ja Läänemaalt 13 häält)?

„Aeg on näidanud, et saarlane ei hääleta hiidlase poolt ja hiidlane ei hääleta saarlase poolt. Läänlane ei hääleta kummagi poolt. Saaremaaltki sain ma Riigikogu valimistel kõigi aegade nigelaima tulemuse. Maadevahetus ja PRIA on märksõnad, kuhu meie mandaat kinni jäi,” analüüsis Aardam valimisi. Aardami sõnul Rahvaliidu poliitikud püssi veel põõsasse ei viska.

Erakonna madalseisust püütakse kiiresti üle saada ja edaspidi edukamad olla. Raimu Aardam ise enam Riigikokku ei pürgi. „Teen oma vallavanema tööd rahulikult edasi. Eks paistab, mida elu edasi toob,” ei tee rahvaliitlane suuri tulevikuplaane.

Aare Laine, Rita Loel, Liisa Köster

Print Friendly, PDF & Email