Reisijaid valima viinud Ruhnu lennuk maandus metsas (2)

Reisijaid valima viinud Ruhnu lennuk maandus metsas

 

Laupäeva pärastlõunal juhtus Ruhnus õnnetus
liinilennukiga, mille pardal oli peale piloodi veel kaks inimest, kes siirdusid väikesaarele selleks, et täita oma kodanikukohust ja valida riigikogu. Inimesed õnnetuses viga ei saanud.

Laupäeva pärastlõunal kell 16.40 sai häirekeskus teate, et Pärnust Ruhnu siirdunud liinilennuk maandus halbade ilmastikuolude tõttu maandumisrajast paarisaja meetri kaugusele metsa. Õnnetuse hetkel viibis lennukis kaks Eesti kodanikust reisijat ja Saksa kodanikust piloot. Keegi neist viga ei saanud ja esmaabi ei vajanud.

Endine Ruhnu vallavolikogu esimees Vello Kümmel ütles, et lennuki piloot veetis õnnetusele järgnenud öö tema juures kodus. Tema sõnul nägi piloot välja küllaltki rahulik. „Mis toimub aga mehe sisemuses, seda on mul raske kommenteerida,” rääkis Kümmel.

Lennuki pardal reisijatena viibinud kaks meesterahvast omavad Ruhnu sissekirjutust. Mõned aastad tagasi olid nad endale saarele kinnistu soetanud ja laupäeva pärastlõunal sõitsid nad Ruhnu selleks, et täita oma kodanikukohust ja osaleda riigikogu valimistel.

Ruhnu poepidaja Vitali Gerne märkis, et reisijate sõnul olevat nad alguses ümberringi näinud vaid udu. „Seejärel ilmusid udu seest järsku männipuude ladvad ja käis mürtsatus,” kirjeldas Gerne reisijate üleelatut ja lisas, et mehed olevat eile tema juures einestanud ja seejärel puhkama läinud.

Kauba pidi metsast üles korjama

Vitali Gerne jätkas: „Käisin ise ka lennukit vaatamas, kohutav pilt. Kuid tühja sest lennukist, peaasi et inimesed kõik terve nahaga pääsesid. Minu arvates on kõik need selle õnnetu lennuki pardal viibinud mehed lausa uuesti sündinud!”

Gerne ütles veel, et lennuki pardal oli ka tema kauplusele mõeldud kaup. „Esimest korda elus pidin Pärnust tellitud kauba nüüd metsast kokku korjama ning ära tooma. Kõikjal vedelesid riideesemed, jogurti- ja piimapakid,” kirjeldas ta sündmuspaika. Kahjusid Ruhnu poodnik eriti ei kannatud. Tema sõnul olevat purunenud vaid üks mineraalveepudel, paar piimapakki ja mõned kanamunad.

Ruhnu piirivalvekordoni ülema kt Rainer Sosi ütles AK-le, et ta oli meestega parajasti jääluuret tegemas, kui kuulis madalalt lendava lennuki müra, mis kostis lennuväljast veidi eemal asuva rannamänniku kohalt. „Sõitsime lennuväljale ja seal selgus, et lennuk kukkus alla,” rääkis Sosi.

„Alguses me ei saanud aru, kuhu see lennuk ikkagi kukkus. Hakkasime meestega otsima ja ühel hetkel helistati, et lennuki asukoht on leitud… ta (lennuk – toim.) tuli ikka ninaga kohe vastu maad, riivas puulatvasid ja jäi tiibadega puudesse kinni.”

Õnnesärgis sündinud

Lennukis oli Saksa kodanikust piloot ja kaks Eesti kodanikest reisijat. „Kui me meestega kohale jõudsime,” jätkas Rainer Sosi olukorra kirjeldamist, „olid kõik lennukis viibinud inimesed elus ja terved, see päev oli praktiliselt nende teine sünnipäev.” Tema oletuste kohaselt päästis inimeste elu see, et lennuki keskmine osa, kus istusid reisijad ja piloot, oli praktiliselt terve. See-eest olid aga lennuki tiivad purunenud ja õhusõiduki sabaots deformeerunud.

Piirivalve ja päästeteenistuse andmetel pole lennuk
süttimisohtlik, mistõttu päästetöötajate sekkumist ei vajata. Sündmuskohta valvab piirivalve. Eile pärastlõunal sõitis Pärnust Ruhnu ekspertide grupp, kelle ülesandeks on õnnetuse põhjuste väljaselgitamine.

Valitses tihe udu

Lennuki allakukkumise ajal Ruhnus ei sadanud, kuid valitses tihe udu. Kuressaare lennujaama direktor Mati Tang ütles ETV-le antud usutluses, et otsuse lennu ärajäämise või toimumise kohta langetab lõppkokkuvõttes siiski piloot ja ta teeb seda Ruhnu lennuväljalt saadud ilmaandmete alusel.

„Seal on terve kompleks vaatlusi, mis tehakse lennuilma kohta,” märkis Tang. „Nende hulka kuuluvad nii visuaalne ilmastiku vaatlemine kui ka andmed, mis saadakse erinevate aparaatide abil, näiteks pilvede kõrgus. Kõik need andmed edastati ka piloodile.”

Lennuliiklus Ruhnuga ei katke

Saare maavalitsuse majandusosakonna juhataja Marek Raud kinnitas, et tänasest (so esmaspäevast) peaks lennuliiklus Ruhnu saarega uuesti taastuma. „Seda loomulikult juhul, kui ilm on lennuliikluseks soodne,” lisas ta.

Vallavanem Aare Sünter märkis, et maavalitsuse ja Ruhnu lennuliini teenindava Saksa lennufirma vahel sõlmitud lepingusse on sisse kirjutatud säte, mille kohaselt peab lennufirma juhul, kui üks lennuk mingil põhjusel rivist välja langeb, 48 tunni jooksul liinile uue õhusõiduki tooma. „Minu andmetel praegu lennufirma tegelebki sellega, et uue nädala alguseks Saksamaalt uus lennuk kohale tuua,” ütles Sünter.

Ruhnu lennuliini teenindab Saksa perefirma Luftverkehr Friesland Brunzema und Partner KG. Läinud aasta sügisel sõlmis Saare maavalitsus selle firmaga lepingu neljaks aastaks, 15. novembrist 2006 kuni 31. oktoobrini 2010. Eesti riik toetab Ruhnu lennuliini aastas 3,1–3,5 miljoni krooniga.

Ruhnu vahet lendab väikelennuk Britten-Norman Islander, mis mahutab kuni kaheksa reisijat. Ilma reisijateta võib see õhusõiduk peale võtta kuni 800 kg kaupa. Vastavalt maavalitsusega sõlmitud kokkuleppele juhivad lennukit küll sakslastest piloodid, kuid firma peab liinil tagama eestikeelse teeninduse. Lähitulevikus on lennufirmal kavas mehitada Ruhnu lennuk eestlastest pilootidega.

Print Friendly, PDF & Email