90 aastat tagasi lagunes Vene keisririik

90 aastat tagasi lagunes Vene keisririik

 

Vana kalendri järgi täpselt 90 aastat tagasi, 1917. aasta 2. märtsil loobus troonist Venemaa viimane imperaator Nikolai II.

Ta loovutas võimu oma vennale Mihhailile, kes valitseja mõtete kohaselt pidi hakkama regendiks, kuni troonipärija Aleksei täisealiseks on saanud. Kuid Mihhail loobus troonist juba järgmisel päeval.
Seega võib 2. märtsi pidada päevaks, mil Venemaa ajaloos lõppes pikk monarhia aeg – viimane, Romanovite dünastia oli meie idanaabri troonil enam kui 300 aastat.

“Ümberringi on vaid reeturlikkus, argus ja pettus,” kirjutas oma päevikus just võimust loobunud imperaator. Samas ei osanud ta tookord veel eeldada, et pärast tema võimust loobumist hakkab riigis võimutsema inimlik lollus, mille tagajärjeks on kohutav ebainimlikkus ja julmus. Möödub vaid 15 kuud ja loomastunud lurjused tapavad nii Nikolai II kui ka kogu tema perekonna.

Nikolai II arreteeriti juba 8. märtsil ja sellega algas tema Kolgata tee.
2. märtsil 1938. aastal algas Moskvas kolmas ja ühtlasi ka viimane nn avalikest kohtuprotsessidest, kus kohtualuseid oli seekord 20 (nende seas ka Lenini üks kaasvõitlejaid Nikolai Buhharin).

Kõiki neid isikuid pidas Stalin “rahva-vaenlasteks”. 17 kohtualust mõisteti surma ja kolmele määrati erineva pikkusega vangistus. Selle kohtuprotsessi eripäraks oli, et üks kohtualune talle esitatud süüd omaks ei võtnud. Kuid juba järgmisel päeval – pärast piinarikast ööd vangikongis – võttis see inimene oma avalduse tagasi.

Print Friendly, PDF & Email