Maavanem Toomas Kasemaa: Inimlikku lollust keelata ei saa (2)

Maavanem Toomas Kasemaa: Inimlikku lollust keelata ei saa

 

Läinud laupäeval Muratsi küla lähedal merelahe jäärajateel 21-aastase noore mehe raske vigastusega lõppenud õnnetus kergitas üles küsimuse jäärajasõidu ohtlikkusest ning ühtlasi ka seaduslikkusest.

Kuressaare politseijaoskonna vanemkonstaabel Harry Aavik ütles Oma Saarele, et Muratsis kihutavad hilisõhtusel ajal autodega just noored. “Patrull on juba paar nädalat võtnud selle piirkonna oma kontrolli alla,” märkis ta, lisades, et eriti armastavad noored jääl kihutada õhtuti umbes kella 23 ja 1 vahel.

“Kuressaare patrullile on tehtud kohustuseks patrullkäikude ajal sel kriitilisel kellaajal sealt läbi sõita, kuid seni kedagi tabatud pole, sest politseiautot nähes poevad nad peitu,” nentis Aavik.

Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhataja Tõnu Aus kinnitas, et siseveekogudel on jäärajasõidu keelamine kohaliku omavalitsuse võimuses, Muratsi jäärada jääb aga merelahele, seega peaks vastava korralduse vajadusel tegelema maavanem. “Aasta tagasi oli sel teemal juttu toonase maavanema kohusetäitja Hans Teiviga, kuid tema oli küll seda meelt, et las sõidavad,” sõnas Aus. Tema sõnul on probleem ka selles, et kui keegi on jääl juba raja sisse sõitnud, loetakse seda teeks.

Keskkonnainspektoritele teevad muret ka jääle tassitud autokummid, mis kevadel lihtsalt läbi jää lastakse vajuda – siis pole neid enam kellelegi vaja ning merre need jäävadki.

Ka praegune Saare maavanem Toomas Kasemaa on seda meelt, et jäälemineku keeldu kehtestada pole mõtet – seda võib teha siis, kui jää veel ei kanna või hakkab juba pragunema. Muratsi sündmuse puhul märkis Kasemaa, et sellisel juhul on siiski ennekõike tegemist inimliku lollusega ja seda keelustada pole võimalik.

Säärast stiihilist jääl sõitmist ei pea õigeks ei keskkonnainspektsioon ega politsei, kuid mõlema käed jäävad probleemi lahendamisel lühikeseks. “Kui ametlikku keeldu pole, ei saa määrata ka trahvi,” ütles Aus, märkides, et teine asi on jääradadel korraldatavate üritustega – nende puhul on olemas ka vastutaja. Eile sulges Muratsi külas lahele viiva tee maaomanik.
Kohaliku omavalitsuse (või ka maavalitsuse) poolt kehtestatud keelu korral on keskkonnainspektsioonil võimalik keelu rikkujale trahvi teha kuni 18 000 krooni.

Siiski on olemas ka positiivseid näiteid jääl korraldatud kihutamiste kohta. Nii märkis Nonni järve võistluse peakorraldaja Kristjan Lüüdig, et neil on omanikuga kokkulepe olemas ja mingeid pahandusi pole olnud. Juba homme toimub aga Kuressaare ametikoolis lumerajasõit, mis peaks parandama just noorte juhtide liiklusalast kasvatust, liiklusseadusandluse tundmist ja praktilisi juhtimisvõtteid talvetingimustes. Ametikooli huvijuhi Heli Jalakase sõnul ei ole nende sõidul oluline niivõrd suur kiirus, kui just juhi oskused.

Print Friendly, PDF & Email