Naistraktoristide eestvedaja Juuli Pihl sõidab ministri kutsel Estoniasse

Naistraktoristide eestvedaja Juuli Pihl sõidab ministri kutsel Estoniasse

 

Saaremaa naistraktoristide eestvedaja, omaaegse Sõrve ühismajandi mehhanisaator Juuli Pihl on üks neist saarlastest, kes sai kutse Eesti vabariigi põllumajandusministrilt Ester Tuiksoolt osaleda 20. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamisel Estonia kontserdisaalis.

„Seda ei tea, kuidas mind sinna kutsuti? Tuli äkki kutse ja see tuleb ära kasutada. Sinna ei saa iga päev,” tundis aastakümneid traktorirooli hoidnud ja viimased kümmekond aastat maakonna naistraktoristide ühendust koos hoidnud Juuli Pihl valitsuse liikme kutse üle heameelt.

Mõned aastad tagasi käis Tiirimetsas tegutseva Küünla seltsi esinaine Juuli Pihl Tallinnas nüüdse Europarlamendi liikme Siiri Oviiri vastuvõtul. Sellelt kohtumiselt on kangel saare naisel ette näidata tänukiri.
Kolmapäeval arutasid endised naistraktoristid ja -autojuhid tänavuse aasta tegemisi.

„Seekord tuli meid kokku 23 – kolmteist traktoristi ja kümme autojuhti. Otsustasime sellesuvise kokkutuleku korraldada 25. mail Leisi vallas Pärsamal. Üleriigiline kokkusaamine on suvel Lääne-Virumaal Kadrinas. See toimub 9. ja 10. juunil. Mõte ja tahtmine on sinnagi minna,” teavitas Juuli Pihl.

Kunagised naismehhanisaatorid hoiavad kokku. Enamik neist traktorirooli küll enam käes ei hoia, kuid on ka neid, kes igapäevatöös raudruunata peaaegu läbi ei saa.

„Tean, et Helju Kaubi Pöidelt ja Maimu Krischka Randverest kasutavad koduste tööde tegemisel praegugi traktorit. Küllap on teisigi, kes aeg-ajalt traktorirooli istuvad. Ise ei ole ma küll ammugi enam traktoriga tööd teinud, kuigi vana Belaruss on kodus. Meie peres on traktor nüüd rohkem abikaasa jaoks. Kui aga väga vaja traktoriga midagi teha, ega ma siis jänni ka jää,” on Juuli Pihl õpitud oskuste püsimises veendunud.

Kokkusaamistel meenutatakse möödunut ja heietatakse jutulõnga praegusest elust.

Juuli Pihla sõnul on naistel oma tööaastatest kuhjaga memuaare, mida kokkusaamistel kordamööda üksteisele vestetakse. Kui juba paarkümmend kanget saare naist koos, siis võetakse ka praegused riigijuhid luubi alla ja antakse nendele hinnang.

Põliste saarlannadega on ühinenud üsna mitu naismehhanisaatorit, kes Mandri-Eestis põllukamaraid mustaks keeranud või maanteelinti autoroolis mõõtnud.

„Need on ka kanged naised. Elu on toonud nad Saaremaale. Saame omavahel kõik hästi läbi. Eriti põnevad on üleriigilised kokkutulekud. Seal on tuttavaid juba tervest Eestist. Tegevust jagub kogu päevaks – loengud, kontserdid ja kõik sellised asjad. Seal käimine on vahelduseks meile kõigile. Möödunud aastal Vana-Vigalas hinnati saarlaste esindusvorm esikoha vääriliseks. Meie „roolipiigad” (T-särgile kirjutatud – A. L) hakkasid kõigile silma. Igaks aastaks me endale uusi särke teha ei lase. Selle vormiga sobib meil selgi aastal minna,” andis esiroolipiiga teada.

Küünal tähistas sünnipäeva ja valmistub koolimaja juubelisünnipäevaks.

Küünlakuu hakul tähistas Küünal oma taasasutamise 12. sünnipäeva. Tiirimetsas tegutses sellenimeline selts ka enne suurt sõda. Juba on alanud ettevalmistused Tiirimetsa koolimaja 70. sünnipäeva tähistamiseks. Sündmus toimub 14. juulil.

„Selleks puhuks valmib meil maja projektiautorile Indrek Kannule mälestustahvel. Plaanis on kooli ajaloost väikese raamatu avaldamine. Näitus on koostamisel. Korjame materjale siit ja sealt,” rääkis seltsi esinaine.

Praegu kasutab kunagise koolimaja ruume Küünla selts. Tiirimetsa kandi inimestele on seitsmekümneseks saav hoone ikka armsaks kooskäimise kohaks jäänud.

Print Friendly, PDF & Email