See juhtus…

See juhtus…

 

13. veebruaril 1542, kui Londoni Toweris hukati kuningas Henry VIII käsul tema viies naine Catherine Howard. Kuningas süüdistas kaasat rohkete armukeste pidamises.

Henry VIII perekonna-asjad olid väga segased. Ta abiellus kokku kuus korda. Et eelmisest, tüütuks muutunud naisest vabaneda ja uuega kokku heita, tuli leida põhjus.

Kahte naist (Anne Boleyn ja Catherine Howard, kes omavahel olid ka sugulased) süüdistati truudusetuses. Sellest piisas, et nad tapalavale saata ning abielu kehtetuks tunnistada. Üks tema naistest (arvatakse, et armastatuim – Jane Seymour) suri sünnitusjärgsesse kurnatusse, kahe puhul saavutas ta abielu tühistamise.

Viimasest naisest Catherine Parrist sai kuninga vanaduspõlves tema seltsiline ja hooldaja ning nende ülesannetega sai daam suurepäraselt hakkama. Nende abielu kestis kuninga surmani.

Jutte sellest, et Hampton Court Palace’i koridorides liigub ringi Henry VIII viienda naise Catherine Howardi viirastus, on räägitud juba üle 100 aasta. Kuningakoja ajaloolased usuvad, et selline müüt tekkis pärast seda, kui palee avas 1838. aastal uksed külastajatele, kuid muidugi ei heida see valgust paranormaalsetele nähtustele, mida külastajad nn Kummituste galeriis on täheldanud.

Kaks naist minestasid eri ekskursioonidel galeriis täpselt ühe ja sama koha peal, kus olid olnud kuninganna ruumid. Mõlemad olid enne teadvusekaotust tundnud külmalainet. Teadvusele tulles higistasid mõlemad ning kannatasid tugeva kuumahoo all.

Nii mõnedki külastajatest kinnitavad, et on näinud kuninganna Catherine´i ennast, ning seostavad seda tolle hetkega 1541. aastal, mil õnnetu naine abielurikkumise pärast arreteeriti. Tal õnnestus end valvurite käest vabaks rabeleda ning joosta kabelis oleva kuninga juurde palvega, et too ta ära kuulaks. Naise palvetest ei olnud abi ja ta hukati Toweris.

Nüüdisajal on kõikjal palees turvakaamerad, kus jäädvustatut pidevalt jälgivad turvamehed. Ka nendel ekraanidel võib vahel näha mõndagi eriskummalist.

Kord uurisid turvamehed rabatult ekraani, kus üks lossi uksi iseenesest lahti paiskus ja seejärel saladusliku olendi poolt suleti. Tolle nägu ei meenutanud inimese oma ja keha virvendas muidu kristallselgel turvakaamera ekraanil.

„Mõtlesin, et keegi tahab meiega nalja teha,” tunnistab üks turvamees Daily Mirrorile. „Meie ekskursioonijuhtidel on vanaaegsed kostüümid, kuid need ei meenuta vähimalgi määral ürpi, mis sel olendil seljas oli.”

„Muidugi ei saa välistada, et keegi püüdis jõulude eel nalja teha, aga ta peab olema väga osav – meil ei ole vähimatki aimu, kes see olla võiks,” räägib Hamptoni palee pressiesindaja Vikki Wood. „Keegi pole lossis liikumas näinud niimoodi rõivastatud inimest või mingit muud olendit. Täiesti müstiline lugu.”

Kõigi selliste kummaliste juhtumiste peale Hamptoni palees tegi kuninganna õukonna pressiesindaja järgmise avalduse: „Pole kahtlust, et Kummituste galeriis on aset leidnud kummalisi asju. Leidub seiku, mida pole kerge seletada, ning just seetõttu oleme paleesse kutsunud parapsühholoogi. Tahame mõista, mis on need juhtumid põhjustanud ning kas neid saab teaduslikult selgitada.“

Huvitav, kas see ka õnnestub?

Henry VIII naised:
Catherine of Aragon
(1485-1536) – abiellus 1509, lahutas 1533.
Anne Boleyn (1500-1536)– abiellus 1533, hukati 1536.
Jane Seymour
(1509-1537) – abiellus 1536, suri 1537.
Anne of Cleves
(1515-1557) – abiellus jaanuaris 1540, lahutas juulis 1540.
Catherine Howard
(1521-1542) – abiellus 1540, hukati 1542.
Catherine Parr
(1512-1548) – abiellus 1543, jäi leseks 1547.

Kuninga tormilise eraelu tagajärgi uurinud
Eldur Seegel

Print Friendly, PDF & Email