Tühjenev Torgu vald liigub loojangule vastu (6)

Tühjenev Torgu vald liigub loojangule vastu

 

Eelmise sajandi algul Eesti kõige tihedamini asustatud maapiirkonda on praeguseks alles jäänud vaid 385 inimest – 13 korda vähem kui sada aastat tagasi.

Saare maavalitsuse delegatsiooni reedene külaskäik Torgu valda algas Mõntu sadamast, kus sadama omanik ja Torgu volikogu esimees Mihkel Undrest tutvustas sadamat ja külmhoonet, mis toodab vürtsikilu Ukraina ja Venemaa turule.

Et sadamat majandada, soovib Undrest Mõntu sadamale saada riigi dotatsiooni. Undrest räägib, et eelseisva Saaremaa – Ventspils hooaja alguses avatakse Mõntu sadamas kohvik, kus hakatakse pakkuma õlut ja hiina toitu.

Läbirääkimised Electrumi ärimaja hiina toidukoha omanikuga on lootusrikkad. Endiselt on jõus kämpingu ehitamine sadama juurde.
Mõntust sõidetakse Sääre tippu. Majaka alla jäävast korterelamust on lahkunud viimased elanikud, samas on üks remonditud korter müügis 1,5 miljoni krooniga. Sel suvel pakub Sääre tipu toitlustuskoht külalistele elavat muusikat.

Teel Ohessaare pangale muutub sombune talveilm päikeseliseks. Kaldalt kaanetava Liivi lahe asemel paistab põhjaranniku meri sinakas. Kitsa Sõrve maariba peale mahub korraga kaks päeva.

Nõupidamisel vallamajas tõdeb vallavanem Laine Pärn, et vallas on ettevõtlust minimaalselt. Üks pood, paar majutus- ja toitlustuskohta, kaks sadamat. Tulumaksu laekub sadakonnalt inimeselt, kellest 40 elab vallas. Kooli sulgemine süvendaks allakäiku veelgi.

Autokütust käiakse Torgu vallas toomas Kuressaarest. Tõsiseid probleeme on mobiilside ja internetiga. Raadiost tuleb lätikeelne jutt, ETV näitab Lätit. „Kui levi siia ei laiene, sureb see kant välja. Ei tule siia ükski ettevõte, kui puudub internet,” räägib Laine Pärn.

Ka uuest maakohtade internetiseerimisprojektist on Torgu vald esialgu välja jäetud.

Lea Pool maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonnast ütleb, et Torgu vald on sotsiaalalal täiesti haldussuutmatu. Lahenduseks oleks koostöö või ühinemine Salme vallaga.

Haridusosakonna juhataja Raivo Peeters küsib, mis üldse saab Torgu vallast edasi. Vallavanem vastab, et seni, kui on näha tulude laekumist, ühinemismõtet ei toetata. „Inimeste jaoks on eraldi vald ikkagi parem kui kellegagi liitumine. Sörulane on sörulane, ta tuleb ikka oma vallamajja ega lähe naljalt Salmele,” vastab Laine Pärn.

Maavanem Toomas Kasemaa ütleb, et ühinemist ei saa peale suruda. „Kui nad jaksavad oma kogukonnatunde najal omavalitsust ülal pidada, siis on hea.

Torgu on tõesti eraldatud, sest peale Salme tal ühegi teise vallaga piiri pole. Sellegipoolest peame vaatama, et seal oleks elu sama kvaliteediga kui igal pool mujal,” räägib Kasemaa „Kui Torgus ei ole kooli, siis ei ole seal enam ka elu. Tuleb igapidi toetada, et vähemasti lasteaed-algkool seal säiliks.”

Print Friendly, PDF & Email