Torgu võib jääda ka algkoolita

Torgu võib jääda ka algkoolita

 

Torgu põhikooli sulgemisotsus võib ahelreaktsioonina kaasa tuua ka algkooli sulgemise järgmisest õppeaastast. Vallast lahkuvad pedagoogid ja nende pered vähendavad koolilaste arvu vallas miinimumini.

„Ma ei usu, et algkoolist midagi välja tuleb ja arvan, et paari aasta pärast pole enam ka valda,” ütles Torgu lasteaed-põhikooli direktor Anne Rand.
Põhikooli sulgemise järel jääb Torgu valda viis algkooliealist last.

Ent juba on üks Torgu kooli õpetaja ostnud korteri Kuressaarde ja kolib oma kahe lapsega linna. Üks lasteaiakasvataja on teatanud, et viib oma kaks algkooliealist last järgmisest aastast Salme kooli, kus õpivad sama pere vanemad lapsed. „Ta tahab, et tema lapsed kas või juba suhtlemise tasandil edasi areneksid, Torgu koolis jääb suhtlus pärast põhikooli kadumist niivõrd vaeseks,” rääkis Anne Rand. Praeguse seisuga jääb Torgu koolis käima ainult üks kolmanda klassi laps Lindmetsast.

Direktor Rand ise kaalub põhikooli sulgemise tõttu samuti Kuressaarde kolimist. „Minul on linnas korter ja võimalus tööd leida, loomulikult võtan ma kaasa ka oma viieaastase tütre,” lausus Anne Rand. 19. veebruarist asub üks Torgu kooli õpetaja tööle Saku gümnaasiumisse.

Kooli sulgemise korral jääks vallas töötuks 15 inimest. Direktori sõnul ootab koolimaja ilmselt samasugune lagastamine ja laialivedamine, nagu on juhtunud endiste sõjaväekasarmutega.

Rand märkis, et praeguse seisuga jääb lasteaeda kindlalt viis last, kuid juurde tulemas ei ole paari aasta pärast kedagi. Võimalik, et kolm aastat tagasi avatud lasteaeda ei ole enam kauaks.

Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest on kindel, et kool jätkab vallas tegevust ka uuel õppeaastal, kuigi õpilaskodu ruumides. Koolimajas jääksid kasutusele vaid söökla ja võimla.

Undrest ei varjanud oma pahameelt Eesti riigi regionaalpoliitika aadressil: „Ma olen tüdinud peaga vastu seina jooksmast. Ministrid käivad kohal, igaüks lubab, aga pärast ei võeta enam telefoni ka vastu. Nüüd on jälle uued valimised tulemas, tullakse jälle uksest ja aknast, igaüks lubab, kes mängib kitarri, kes lööb trummi, idioodikari!”

Vallavanem Laine Pärna hinnangul rajaneb praegune kooli sulgemisjutt emotsioonidel. „Oletan, et sügisel on võimalik tööd jätkata lasteaed-algkoolina,” lausus Pärn.

Hariduselu jätkumine või mittejätkumine Torgus peaks selguma mais.

Print Friendly, PDF & Email