Reid tähistaeva all (1)

Reid tähistaeva all

 

Üritus: reid. Koht: Kuressaare tänavad ja ajaveetmiskohad. Aeg: reede öö vastu laupäeva. Temperatuur: -13˚ C. Osavõtjad: politseinikud, piirivalvurid ja tolliametnikud.
Eesmärk: kontrollida autojuhte, alaealisi, baarides-pubides müüdavatel alkoholi- ja tubakatoodetel aktsiisimaksumärkide olemasolu ning üldist avalikku korda.

Kell üheksa kogunesid kõik asjaosalised Kuressaare politseimaja saali, kus reidijuht Vallen Aug tutvustas eelseisva öö tegevuskava. Tollikontrolliosakonna peainspektori Augi sõnul tekkis mõte kolme ametkonna ühisest haarangust umbes kuu tagasi.

Kui plaan selge ja helkurvestid seljas, asuti kolme autoga teele. Igasse autosse mahtus esindaja tollist, politseist ja piirivalvest. Ühes masinas olid lisaks veel koerad, kellel seisis ees ülesanne kontrollida erinevates asutustes keelatud ainete olemasolu. Olgu siinkohal öeldud, et midagi sellist neljajalgsed kolleegid ei leidnud.
***
Esimesse tundi planeeritud autojuhtide kontrollimine sujus tõrgeteta. Enamasti olid dokumendid korras ja juhid kained. Tundus, et patrullautode nägemine pani mitmedki juhid reeglitest rohkem kinni pidama. Tavasituatsioonis jätab nii mõnigi roolikeeraja enne pöörde sooritamist suunatule sisselülitamise viimasele minutile või unustab sootuks.
Teepervel lasti peatuda ka mitmel taksol.

Ühel teenusepakkujal ei olnud ette näidata dokumenti, mis lubaks tal taksorooli istuda. Noormehe väitel alustas ta tööd alles hiljuti ning seepärast olevat tööleping veel sõlmimata. Kuna politsei ei osanud juhi tegevuse seaduslikkusele kohapeal hinnangut anda, jäeti asi uurimiseks tuleval nädalal jaoskonnas.

Kolmanda patrullmeeskonna poolt kinni peetud narkojoobe kahtlusega meesterahvas vabanes jaoskonnast pärast testi tegemist.
Kindlustus, ülevaatus, puuduvad algaja juhi märgid, loetleb vanemkonstaabel Vassar sagedasemaid sõidukijuhtide puhul ette tulevaid puudusi. Ja kui keegi arvab, et mis see rohelise vahtraleheta sõitmine ikka teeb, siis võtke teadmiseks, et selle eest võib saada kuni 300-kroonise trahvi.

Ääremärkusena olgu lisatud, et linnalegend juhilubade kaasas kandmise mittevajalikkusest on tõesti vaid legend, sest olgugi, et lubade olemasolu on võimalik isikukoodi kaudu kindlaks teha, näeb seadus ette, et load peavad sohvril alati kaasas olema. Kui politseinik muid rikkumisi ei tuvasta, siis trahvi ehk esimesel korral ei tehta, aga hea õnne peale lootma jääda siiski ei tasu.

Vanasõna “Igaüks on oma õnne sepp” võiks peale roolikeerajate meeles pidada ka jalakäijad, kes tulevad ööpimeduses välja värsket õhku hingama. Linnas patrullides jäi silma helkurite vähesus. Tõsi see on, et tänavalaternad nähtavust oluliselt parandavad, aga ka linnas on pimedamaid kohti, kus inimene autojuhile märkamatuks jääb ning siis võib olla juba hilja, tõdemaks helkuri vajalikkust.
***
Kolmveerand üksteist kogunes kolm autotäit ametimehi, -naisi Kauba tänavale, kus esimesena kontrolliti baari Arubis seaduskuulekust.
Kui politsei ja piirivalve valdkondades probleeme ei olnud (kodanikel dokumendid korras, narkootikume ei leitud), siis toll avastas koguni kaks rikkumist: seitse aktsiisimaksumärgita alkoholipudelit ja puudus kassa-
aparaat, ilma milleta ei tohi tubaka- ja alkoholitooteid müüa.

Keldribaari omanikel jäi üle vaid nentida, et enda arvates teed kõik õigesti, aga mõni punkt jääb ikka kahe silma vahele ning ongi jama kaelas…
Ja kui mõni veel ei tea, siis pudeli aktsiisimärki tuleb säilitada pudeli tühjenemiseni. Alkoholipudeli kilel oleva märgi võiks kleepida pärast avamist pudeli alla, märkidega korgid tuleks korjata kindlasse karpi, õpetas tolliametnik patustanud baariomanikke.

Kuna alkoholimüüki jätkata ei tohi, siis selleks õhtuks tuli Arubisel uksed sulgeda. Laupäeval teatasid aga omanikud, et uus aparaat on tellitud ning olukord lahenemas.

Järgmises pubis suuri korrarikkumisi ei avastatud. Vana Konna omanik oli tulemusega rahul ning kiitis selliste reidide vajalikkust. Samas väljendas ta muret Kuressaare kesklinnas turvakaamerate puudumise pärast. Kuid nagu ütles hiljem üks patrullijatest, kaameraid võib ju üles panna, aga vaja on ka inimesi, kes neid pidevalt jälgiksid. Vastavaid ametnikke jääb aga üha vähemaks.

See-eest muutus järjest rahvarohkemaks südalinn, kus üks uljas noormees võttis nõuks hüpata sõbra Žiguli katusele. Kaineks osutunud meesterahvas ei osanud ise ka põhjendada, mis teda sedaviisi käituma sundis.
Põhjendusi leidus aga küllaga kahel alaealisel noormehel, kes, kilekott näpus, Aia tänaval kõndisid. Esialgne versioon kotis olevate alkoholipudelite päritolu kohta paneks mõnes teises situatsioonis neid ennastki vast muigama.

„Me just leidsime need siitsamast tee äärest, ausõna” – ei kõla just kõige usutavamalt? Tõsiseltvõetavam oli variant, milles poiste palvel ostnud neile joogid l vanem meesterahvas. Kuigi alkoholiga tänaval kõndimise eest kedagi karistada ei saa, viidi poisid siiski jaoskonda, sest 14-aastane inimene on veel liiga noor, et kahe ajal öösel tänavatel hulkuda. Ei tea, kas sellega nõustus ka ema, kui patrull lapsed koju viis?

***

Reidi jooksul oli ka üks väljakutse: naabrid kaebasid kõrvalkorterist kostva lärmi üle. Kohale sõitnud patrull leidis eest maast laeni kola täis kuhjatud eluaseme, kus põrandaid kattis aastatega kogunenud rämps ning puruks tallatud mandariinid.

Naabreid häirinud korrarikkujad olid ema ja poeg, kes omavahel tülli läinud. „Palun viige ta siit minema, ta viskas mind suhkrukotiga ja tahab ennast üles puua,” halas vanem naisterahvas. Ilmselgelt purjus mees juhatati korterist välja ja sellega asi lahenes. Seik nagu karmist krimi-
sarjast.

***

Muidu oli esmakordselt kolme ametkonna koostööna läbi- viidud kontrollkäik rahulik. Kogu reidi jooksul jäi silma reidijate rahulik suhtumine nii olukordadesse kui inimestesse, viisakuse säilitamine ka suhtlemisel purupurjus kodanikega. Samuti jagati hulgaliselt õpetussõnu. Näiteks, et passile on selle parema „tervise” nimel soovitav ümber panna kaaned!

Kontrollitud inimesi 44: neist kainerisse viidi üks, alkoholi tarvitamise tunnustega alaealisi oli kolm, kella 23 ja 6 vahel väljas viibinud alla 16-aastaseid lapsi üks, vale pildiga õpilaspileti esitajaid üks.

Kontrollitud ettevõtteid 6: Arubis, Aspaasia, John Bull, Mönus Villem, Vaekoda, Vana Konn.

Kontrollitud autojuhte 40: neist joobes ja juhilubadeta üks.

Print Friendly, PDF & Email