Maratonivõitjad kaitsesid tiitlit lumesajus (3)

Maratonivõitjad kaitsesid tiitlit lumesajus

 

„Meil oligi kõik täpselt nii planeeritud,” muigas 13. Saaremaa maratoni pealik Mait Must vahetult enne maratoni starti. Kerge lume-sadu ja ainult 5-kraadine pakane lõid suusatamiseks ideaalsed tingimused. Starti asus üksteiselt mõõtu võtma või siis lihtsalt matkama üle 200 suusasõbra. 20-km põhidistantsil võidutsesid eelmise aasta parimad Heikko Eist ja Annika Vaher.

Saabudes Karujärvele, võis kohe veenduda, et otsus lükata maraton nädal aega edasi, oli ennast õigustanud. Vaatamata eelmiste päevade ligi 20-kraadisele pakasele oli ilmavana suutnud pühapäevaks võluda välja lumesaju ja maheda talveilma.

Rajameister Aare Saar kinnitas, et rada on hea. „Kõik distantsid on korras ja hooldatud. Paistab et peab varsti uuesti kinni sõitma minema, kui lumesadu jätkub,” sõnas Kaarma valla uhiuue rajamasinaga ringi kihutav Saar. Tema sõnul on maraton ka uue masina katsetamiseks igati paslik. „Kõik toimib!” hõikas raja kõrvalt orienteerumisklubi IT-mees Andres Ramst, kelle ülesandeks oli tegeleda protokollidega ja kelle auto meenutas seestpoolt pigem liikuvat kodukontorit.

Meeste distantsi võitja osas kahtlust ei tekkinud

Maratoni 20-km põhidistantsi starti asus 59 suusatajat. 10 km rajal hakkasid jõudu katsuma 113 suusatajat. Lisaks kasutasid paljud, kes ennast ei registreerinud, võimalust lihtsalt matkamiseks.

Meeste pikemal distantsil tehti asjad klaariks juba esimese ringi keskel. Teada-tuntud spordimehed Andres Lauk ja Ülo Arge ennustasid, et eelmise aasta võitja Heikko Eisti tempole teistel midagi vastu panna ei ole. Ja mehed ei pidanud oma sõnu sööma.

„Läksin omas tempos, seda, mis teised tegid, ei vaadanud,” sõnas võitja pärast finišisse jõudmist. Esimese 10 km ringi lõppedes oli Eisti edu jälitajate ees juba minuti ringis. Lõpujoonel oli edumaa 1 minut ja 47 sekundit. Võitja lähima jälitaja, teisena lõpetanud Indrek Rannama sõnul ei olnud tal mõtteski võitjale järgneda.

„Tema liikumine oli ikka suusatamise moodi, meie püüdsime lihtsalt edasi liikuda,” ei olnud Rannama kaotuses pettunud. Oma sõnul ta pigem võitis teise koha, kui kaotas esimese.

Samas ei tulnud ka Rannama teine koht kergelt. Pea kogu distantsi paarisrakendina sõitnud Rannama ja Aimur Arge tegid ühist sõitu 15 km, seejärel vajutas noorem gaasi põhja ja läks oma teed. Lõpuks edestas Rannama Arget 15 sekundiga. „Noor mees, meie füüsist ei anna võrreldagi. Mul ei olnud talle enam midagi vastu panna,” kommenteeris kolmandaks tulnud Arge. 10 km distantsil võidutses Ülar Truu, talle järgnesid Raul Mälk ja Ando Arge.

Naiste võitja sõitis nagu kummipaela otsas

Naiste 20 km sõit erinevalt meeste sõidust kohe lahendust ei leidnud. Samuti eelmise aasta tiitlit kaitsnud Annika Vaher ütles, et võit tuli tänu sellele, et jõudu oli rohkem.

„ Suusad ei libisenud üldse,” kurtis Vaher. „Tõusudel suutsin järele võtta, laskumistel läksid teised eest, nagu kummipaela otsas oleks sõitnud.” Esimese ringi koos konkurentidega sõitnud Vaher läks oma teed teise ringi keskel, kui põhikonkurent, lõpuks kolmandaks jäänud Ülle Räim kukkus. Samas ei pidanud Vaher konkurendi kukkumist võidu võtmeks. „Ta ise tunnistas, et oli väsinud ka natuke.

Ma oleks arvatavasti nii või naa oma teed läinud,” arvas võitja. Vaher edestas teiseks tulnud Ilme Alti 9 sekundiga ja kolmandaks jäänud Ülle Räime 45 sekundiga. Naiste 10 km rajal olid tublimad Kadri Viil, Susanna Toplaan ja Lisette Toplaan.

Sõidumõnu jätkus kõigile

Paljud suusatajad aga ei läinudki võidu sõitma, vaid tulid lihtsalt ilusat pühapäeva liikumisharrastusega siduma. Samas oli kuulda, et harjutamistingimustega on lood kehvad. „ Mis siin vormist rääkida, kui lund pole. Olen ise sel aastal ainult kolm tiiru ümber lossi sõitnud,” rääkis riigikoguliige Jaanus Tamkivi. „Kuid üritus on tore, peaasi et sõidumõnu kätte saab,” tundis Tamkivi kordaläinud päevast rõõmu.

TULEMUSED

Meeste 20 km: 1. Heikko Eist 00:54.08, 2. Indrek Rannama 00:56.51, 3. Aimur Arge 00:57.06.

Naiste 20 km: 1. Annika Vaher 01:10.42, 2. Ilme Alt 01:10.51, 3. Ülle Räim 01:11.33.

Meeste 10 km: 1. Ülar Truu 00:29.25, 2. Raul Mälk 00:32.08, 3. Ando Arge 00:33.50.

Naiste 10 km: 1. Kadri Viil 00:38.22, 2. Susanna Toplaan 00:38.27, 3.Lisette Toplaan 00:39.59

Print Friendly, PDF & Email