Hiiu eurust, eurovisioonist ja valimistest

Hiiu eurust, eurovisioonist ja valimistest

 

Täna on kohe nii palju jutustada, et oi-oi-oi! Ehk nagu mu Tallinnas elav sõbranna ütleb: “Sul juhtub seal Hiiumaal kodunt väljumata ühe päevaga rohkem kui mul siin pealinnas nädalaga.” Ja tal on väikene kadedusenoot hääles.

Esimeseks teemaks on sajandi sündmus – Hiiu euru esitlemine esmaspäeval Hiiumaa muuseumis ehk Kärdla Pikas majas. Sisuliselt: Hiiu euru, lühendina he, tuli esmaspäeval kell üks päeval käibele.

Ja muuseumijuhataja Selirand pidas väikese leegitseva kõne, endal rind igasuguseid erinevaid rahasid täis. Ilusa hiiutriibulise küüduriide eemaldasid hõbekandikul rahadelt idee autor, Hiiumaa-juurtega Illi Ero ja mündi teostaja Reedik Piibe. Münt on tõeliselt ilus ja teda on kahte sorti – hõbe- ja kuldraha. Väärtus mõlemal 1 tobias e 50 krooni.

Nüüd on siis hiidlastel kaks oma raha, sest Tobias on ju ka meie oma. Urmas Selirand ütles, et tegelikult lubas ju Eesti riik aastal 2007 euro kasutusele võtta. Meie tegime selle ära. Ehk täitsime riigi lubaduse vähemalt hiidlaste ja nende külaliste ees. “Tehtud!” ütles muuseumijuhataja.

On lootust, et meie saarel leitakse varsti ka paar kohta, kus euruga arveldada saab. Üks kurbloolus on selle rahaga ka: kutsusime küll esitlusele teleinimesi ja üleriigilise pressi esindajaid, aga – nagu alati – põlgasid nad meid kaugel-asuvaiks.

Euru väljamüügihind on aga seotud eurokoefitsiendiga 1,56466, nii et – arvutage ise. 50 krooniga sai igatahes ainult esitlusel. Ostsin rõõmuga ka: on ikka ilus ja OMA küll!

Siit saab nüüd sujuvalt eurult Eurovisioonile üle minna

Au ja kiitus taas Kadi raadiole, kes selle hullusega kaasa ei läinud. Vaatasin minagi selle otsesaate kohusetruult ära, kas või juba selle pärast, et hiljem eurokõlakatest aru saada. Aga mu vaatamine oli rohkem sedasorti, et kuulasin-vaatasin vaheklipid ja intervjuud ära, igavate ning üheülbaliste laulude ajal aga lugesin.

Ja teate, mis ma ütlen – nii vahvaid ja vaimukaid vaheklippe, kui need esinejate tutvustused olid, tuleb ETV-s ikka väga harva ette. Nende montaaž ja sidumine asjaosaliste sõnavõttudega viitas väga korralikule nn kodutööle.
Tahaks neid kohe eraldi saatena näha – noh, ilma nende laulude ja igavate intervjuudeta. Mis puutub Gerli saatmisesse Helsingisse, siis mulle see meeldis – ta on üks igavesti vahva ja elurõõmus putukas. Kuigi mulle isiklikult meeldisid need tantsivad ropu suuga poisid, aga edasi oleksin saatnud siiski Romeo ja Julia. Neid oli samuti kogu lava täis, kuigi ainult 2,5 inimest. Aga olgu.

Noh, ja valimistest ei saa ka hiidlased üle ega ümber

Kui euru-esitlusele tulemiseks peavad mandri pressi-inimesed ja saadikukandidaadid Hiiumaad kaugeks kolkaks, siis parlamendivalimiste eel leiavad nad su kodunt voodist ka üles. Nädalavahetusel näiteks käis mul külas kaks naabrinaist.

Mõlemat olid tänaval tülitanud Keskerakonna kotimehed. Üks naabrinaine – see intelligentsem – oli rohelise ristikuga linase poeskäimaks sobiva nänni täis koti uhkelt tagasi lükanud, teine aga säras õnnest ja ütles, et tema olla saanud tänavatülitajalt noorukilt šokolaaditahvleid ja helkureid kohe kõigile kolmele pojale ja vanamehele ja endale takkapihta!

Eelmisel nädalal helistas mulle Jaak Johanson. Ta ütles, et tuleb pühapäeval mulle külla – Roheliste erakonnal on Kärdlas valimiskoosolek ja ta on laulma palutud. Tulid selle laevaga, mis kell neli jõuab. Kell viis algas koosolek, mida, muide, mitte kusagil – ka kohalikus lehes ega Kadi raadios – reklaamitud polnud. Kestuseks oli planeeritud kaks tundi.

Astrid Böning Käinast oli ka laulma palutud. Jaak arvas, et enne viimast laeva – Jaagul esmaspäeval Vanalinna Muusikamajas tunnid anda, pidi ära sõitma – saame pisut koos olla ja lobiseda. Kell kaheksa õhtul helises telefon: ei saa tulla, sest (see kusagil reklaamimata) koosolek läinud nii asjalikuks ja mõttevahetus nii hoogsaks, et nad Astridiga olid küll pidevas valmisolekus nr 1, aga esineda ei saanudki. Nüüd on hea, kui laeva peale jõuab…

Kohtumine valijatega käinud nii, et suures saalis olid umbes paarikümne inimese muresid-arvamusi kuulamas Marek Strandberg, Aleksei Lotman, Tiiu Arro (lastearst, mitte Tiiu Aroga segi ajada!) ja toreda nimega naisterahvas Gilleke Kopamees.

Hiidlasi esindasid peamiselt talupidajad.
Eile hommikul oli rõõm uudistest kuulda, et rohelised on tõusnud valimiseelse reitingu uurimusele toetudes neljandale kohale!
Siit saaks taas sujuvalt üle minna veel ühele valimiseelsele nipile, aga sellest parem homme eraldi loos.

Print Friendly, PDF & Email