Inglased purjetavad järgmisel aastal Kuressaare jahisadamasse (1)

Inglased purjetavad järgmisel aastal Kuressaare jahisadamasse

 

Inglismaa ühe vanema merespordiseltsi Balti sektsiooni purjetajad on lubanud 2008. aasta purjetamishooajal külastada mitmekümne jahiga Kuressaare jahisadamat. Eelmisel aastal võõrustas inglasi Riia jahisadam, sellel aastal seilavad suure mereriigi esindajad Pärnu.

Positiivses valguses on Eesti purjetamise ajaloost, merepärandi hoidmisest ja siin ehitatavatest paaditüüpidest ning Kuressaare jahisadama kaptenist Oskar Jõgist kirjutatud 1910. aastast Inglismaal ilmuvas meremeestele-purjetajatele mõeldud ajakirjas Cruising.

Möödunud aasta detsembrikuu numbri saatis seltsi Balti sektsiooni juht ka Oskar Jõgile, kelle inglased möödunud suvel oma seltsi kontaktisikuks värbasid. Kuressaare jahisadama kapteni kontaktandmed avaldatakse inglastest purjetajate tarvis ka sealses aastaraamatus.

Mullu suvel Riiast tagasiteel Kuressaare jahisadamat külastanud staažikas kaugsõidupurjetaja ja mitme raamatu autor Graham Catell koos kaasautori By Fay’ga on ajakirjas Cruising oskuslikult kirjeldanud nii ruhnlaste (Haapsalus ehitatud) jaalat, lotja kui ka ühepuupaati haabjat.
Omaette peatükk on Sõru sadamas seisvast hiidlaste uhkusest, restaureeritavast purjekast Alar.

„Inglastel on selline tava, et igal suvel purjetavad nad kokkusaamiseks mõnda huvitavasse sadamalinna. Seltsi liikmed stardivad oma kodusadamast ja saavad planeeritud ajal mingis sadamas kokku. Möödunud aastal oli neil sihtpunktiks Riia. Pärast on igaühe oma asi, kuhu edasi seilata. Läti pealinnas käinud poolesajast jahist valis tagasiteel paarkümmend alust üheks peatuspunktiks Kuressaare jahisadama,” rääkis Oskar Jõgi.

Jahisadama kapteni arvates külastavad inglased eeloleval suvel Pärnust tulles samuti Kuressaaret. Järgmisel suvel saavad kuressaarlased näha aga juba suurearvulist inglaste laevastikku.

„Selleks peame valmis olema. See nõuab natuke rohkem eeltööd. Inglaste seltskond on vägev. Näiteks Riias korraldas neile vastuvõtu ka linnapea. Nendega tasub kontaktis olla. Jahte on Inglismaal kümneid tuhandeid ja kui selline populaarne ajakiri soovitab purjetajail Kuressaare jahisadamat külastada, on see ju suur asi,” arutles Oskar Jõgi.

Ka Helsingforsi purjetajad Kuressaarest huvitatud

Möödunud suvel vaimustusid Kuressaare jahisadamast ka Helsingforsi purjetajad. Sealse purjetamisklubi asekommodoor ja viitsepresident Kalevi Westersund saatis Kuressaare jahisadama kaptenile Oskar Jõgile sooja ja meeldiva vastuvõtu eest tänukirja.

„Nemad käisid Pärnu jahtklubi 100 aasta juubelil ja sõitsid siin niisama ringi. Meid külastas umbes veerandsada jahti. Mälestuseks kinkisid nad oma klubi vimpli. Tänukirjaga koos saatsid nad ka siin tehtud pilte,” oli Oskar Jõgi tähelepanust meelitatud.

Kuressaare linnavalitsus kavandab jahisadama laiendamist

Jahisadamas opereerinud ettevõttega Siva Invest lepingu lõpetanud Kuressaare linnavalitsus kavatseb külalisjahtidele veel ühe kai ehitada. Millal projekteerimisega alustatakse, Oskar Jõgi veel öelda ei osanud.
„Sadamas saan ma asjaga hakkama.

Kõige tähtsam on, et tuleb leida firma, kes kohvikut haldama hakkab. Uue hooaja alguseks peab kõik valmis olema,” arutles nüüdsest juba linnavalitsuse ametnikuna töötav sadamakapten Oskar Jõgi.

Print Friendly, PDF & Email