Hauakaevamisest üle jääv pinnas matab Kudjape tammikut (1)

Hauakaevamisest üle jääv pinnas matab Kudjape tammikut

 

Juba aastaid on Kudjape kalmistul haudade kaevamisest ülejäänud pinnasesegu veetud kalmistuaia taha asuvasse tammikusse. Hoolimata korduvatest pöördumistest erinevate ametkondade poole jätkub mulla-kiviseguste hunnikute kasvamine.

Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regiooni loodusvaht Erich Suurpere märkas mullast ja kivisodist koosnevaid hunnikuid möödunud aasta alguses, kui asus tööle Kudjape tammiku hooldajana. Tema sõnul tuuakse materjal surnuaiast.

Kuressaare linnavara nõuniku Margo Sooääre sõnul hakkasid kivi-mullasegused hunnikud kalmistu aia taha kerkima juba kümmekond aastat tagasi, kuid ta ei osanud öelda, kes pinnasesegu sinna vedanud on. „Ilmselt veavad eraisikud salaja,” usub ta.

„Pöördusin linnavalitsusse sooviga leida keegi, kes need hunnikud sealt ära koristaks, kuna need on tammedele ohtlikud,” räägib Suurpere ning lisab, et võttis ühendust ka kuni möödunud aasta lõpuni Kudjape kalmistu hooldetöödega tegelenud AS-i Saare Kommunaal juhi Jüri Väärtnõuga, kes lubas olukorra lahendada. Väidetaval rahapuudusel jäi see tegemata. „Siis saatsin linnavalitsusele raha taotlemiseks kirja,” ei jätnud Suurpere asjaga tegelemist.

Lahendust see käik aga ei toonud. Eelmisel nädalal ütles Väärtnõu Oma Saarele, et nemad aia taha midagi vedanud ei ole.
Möödunud aasta detsembris sattus Suurpere peale traktoristile, kes tammikusse pinnasejäätmeid vedas. „Tema ütles, et surnuaiavaht lubas sinna viia. Aga ta sai minust aru ja viis sodi kusagile mujale,” sõnab Suurpere.

Kudjape kalmistuvahi Marika Jürissoni hinnangul on situatsioon keeruline, kuna hauaplatsidelt ülejääva materjali jaoks konkreetset kohta ei ole.

Pärast loodusvaht Suurpere pöördumist Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo poole asus teemaga tegelema inspektor Eva Resen, kelle sõnul saavutati möödunud nädala alguses Kuressaare linnavalitsuse heakorraspetsialisti Kaljo Ellikuga kokkulepe, et nimetatud mulla-kivihunnikud likvideeritakse esimesel võimalusel.

Alates 1. jaanuarist Kudjape kalmistu hooldetöid tegeva Kuressaare Linnamajanduse juhi Urmas Raigi sõnul nende firma tammikusse midagi viinud ei ole. „Tuleb välja selgitada, kes nende hunnikute eest vastutavad on,” näeb Raik lahendust ning leiab, et kindlasti tuleks need sealt ära koristada.

Eile andis linnavalitsus oma pressiesindaja kaudu teada, et Kuressaare Linnamajandus on noor, alles alustanud ettevõte ning antud olukord võis olla tekkinud mõningate tööde ülevõtmisega AS-lt Saare Kommunaal. Linnavalitsuse seisukoht on, et need hunnikud tuleb likvideerida ning seda tehakse esimesel võimalusel pärast pakilisemate probleemide lahendamist.

Linna pressiesindaja Priit Pruuli sõnul on kõige reaalsem ajaline prognoos mulla äraveoks kevad. Pruuli sõnul peab Kuressaare linn Kudjape tammikut oluliseks loodusväärtuseks.

Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regiooni direktor Tõnu Talvi hindab Kudjape tammikut Euroopa mastaabis väga oluliseks ja unikaalseks metsatüübiks.

Print Friendly, PDF & Email