Vald hakkab Pöide kirikule elu sisse puhuma (4)

Vald hakkab Pöide kirikule elu sisse puhuma

 

Pöide vallavalitsus tahab muuta Pöide kiriku vaatamisväärsemaks ning võtta valla kõige tuntuma turismiobjekti tulevikus kasutusele kontserdisaalina.

Pöide vald esitab selle kuu lõpus Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele rahataotluse Pöide kiriku ümbruse korrastamiseks, mis hõlmab ka 600 meetri pikkuselt kiviaedade taastamist, parkla väljaehitamist ja pargi heakorrastamist.

Pöide vallasekretäri Maire Kääridi sõnul võib taotluse suuruseks kujuneda umbes miljon krooni, praegu on hinnapakkumised välja saadetud kolmele firmale. Muinsuskaitseamet kooskõlastas kiriku heakorrastusprojekti detsembris.

Aasta lõpus peaks Pöide kiriku remonditööde jätkamiseks valmima taotlus Euroopa Liidu struktuurifondidele, et saada raha kiriku katuse remondiks ning akende ja uste jaoks. Kirikupoolne omaosalus selles projektis loodetakse saada Eesti evangeelse luterliku kiriku kaudu riiklikust pühakodade programmist.

„Tahame töötada selle nimel, et Pöide kirik oleks aastate pärast veelgi vaatamisväärsem kui praegu,” lausus Maire Käärid. „Eesmärgiks on kasutada seda hoonet edaspidi ikkagi rohkem kontsertsaalina. Läheme edasi sammhaaval, lõplikku tähtaega ei julge öelda,” lisas Käärid. Praegu toimub kirikus 1– 2 kontserti aastas, Pöide kirikus mängimas käinud Rein Rannap on kiitnud hoone akustikat.

Käärid ütles, et jätkuvalt on päevakorral raha taotlemine Pöide maalinna korrastamiseks, et hakata seal suveüritusi korraldama.

Pöide Maarja kirik on Lääne-Eesti ja saarestiku suurim ühelööviline sakraalhoone. Algkirik valmis tõenäoliselt 1230-ndail aastail, Pöide praegune kirik olevat ehitatud XIV sajandi keskel, torn pärineb 15. sajandist.
Pöide kiriku restaureerimisega on suuremate vaheaegadega tegeletud juba aastakümneid. 1990. aastate alguseks kujunes välja Pöide kogudus, kes hakkas ilmutama järjest suuremat huvi kiriku remontimise vastu, et seda vähemalt osaliselt kirikuna kasutada.

Restaureerimistööd jätkusid rõhuasetusega kiriku kooriruumile ja käärkambrile. 1994. aastal tegi mõningaid töid kirikus AS Pöide Ehitus, kuni selgus, et selle firma jaoks on Pöide kirik liiga keeruline objekt. Seepärast sõlmis Riigi Muinsuskaitseamet lepingu Pöide kiriku restaureerimistööde jätkamiseks firmaga AS Vanad Kirikud (praegune OÜ Frantsiskus).

Print Friendly, PDF & Email