Madis Kallas isiklikku rekordit ei püstitanud

Madis Kallas isiklikku rekordit ei püstitanud

 

Reval Hotels Cupil seitsmevõistluses isiklikku rekordit ja sise-EM pääset püüdma läinud Madis Kallas pidi osaliselt pettuma. Läbi valu võisteldes kirjutati lõpptulemuseks 5765 punkti, mis jääb tipptulemusele alla 41 punktiga. Pääs Euroopa meistrivõistlustele on siiski veel võimalik. Loodetud 5900 jäi Kallase sõnul vigastuse taha.

Tallinna spordihall on harjumatult publikuvaene, kuigi algamas on mitmevõistluse hooaja üks tähtsamaid üritusi. Oma osa etendavad kindlasti mitu samal päeval toimuvat spordiüritust kui ka mitmete tippude ja eelkõige Eesti oma sportlaste loobumine.

Siiski on kohal tiitlivõistluste medaliomanik Aleksei Drozdov Venemaalt, juunioride maailmameister Andrei Krautšanka Venemaalt ja üle 6000-punktise isikliku rekordiga Jon Ryan Harlan USA-st. Kokku astub võistlustulle 13 seitsmevõistlejat. Saarlastel on oma huvi – Madis Kallas, kes Eesti esinumbrina alustab isikliku rekordi ja Euroopa sisemeistrivõistluste pääsme püüdmist.

Madise enda, enne võistlust väljakäidud arvamus, oli tulemus 5900 punkti piirimail. Sportlase eelmisel aastal samal võistlusel tehtud isiklik rekord on 5806 punkti. Halva üllatusena tuleb teadmine, et enne võistlust on teda segama hakanud kubemevigastus, mis laseb küll kõike täie võimsusega teha, kuid on siiski häiriv. Tund aega enne võistlust loobub Kallas igasugu spekulatsioonidest tulemuse teemal. „Lähen oma võistlust tegema, tuleb, mis tuleb,” lausub Kallas enne areenile suundumist.

Üle kivide ja kändude

Esimene ala 60 m jooks toob teise koha, võidab Harlan 7.06. Kallas järgneb 7.11-ga. „Jäin stardis koperdama, kuid 30 m peal sain hoo sisse ja vedasin lõpuni. Varu jäi veel sisse,” kommenteerib sportlane ise oma esinemist. Eelmise isikliku rekordiga võrreldes oli jooks 0,03 sekundit aeglasem.

Kaugushüppes oodatakse siiski paremat tulemust kui aastatagune 7.16. „Minimaalne plaan oli hüpata 7.30,” räägib Kallas ise. Esimese katse astub Kallas üle, napilt. Saarlastest toetajate leeri läbib sügav ohe. Kõrvaltvaataja pilgule tundub katse olevat kusagil 7.30–7.40 kanti. Teisel katselt tuleb 7.06, kolmandal 7.16. „Valu segas natuke. Kahju ka üleastutud katsest, kuigi ega see vist palju pikem ei olnud kui kolmas,” arvab Kallas ise.

Võimsa alavõidu võttis tulemusega 7.58 „Kummipalli” hüüdnime teeninud Andrei Krautšanka.

Venelane Drozdov paistab täiesti liimist lahti olevat. Nii jooksu kui ka kauguse tulemus jääb selgelt oma parimatele alla. Harlan saab kirja kehva 6.98.

Päeva lõpp rõõmsam

Kuulitõukes teeb Kallas külma kõhuga enda tulemuse. 14.80 on võimetekohane resultaat. „Kuuliga jäin rahule, tõukasin selle, milleks võimeline olen.” Aastatagune 14.57 on ületatud ja Kallas juhib oma rekordigraafikut 9 punktiga. Harlan paugutab koguni 16.51. Sakslane Lars Albert tõukab 16.00 ja Drozdov 15.88. Krautšanka lepib alla 14 m tulemusega.

Kõrgushüppes hakkab Madisel tunda andma vigastus, kõrgused lähevad kõrvalt vaadates küll kergelt, kuid on näha, et kohati on saarlasel raskusi mati pealt püsti tõusmisega. Kuid kõigile üllatuseks jõuab Kallas kõrguseni 2.01 mille ületab esimesel katsel. 2.04 oleks juba isikliku rekordi kordamine. Esimene napilt maha, teine katse suhteliselt lootusetu.

Kolmandal katsel tõuseb Kallas lati kohale ja latt pudeneb maha õhkõrnast puudutusest. Kallas ise tunnistab hiljem, et vaatas alles videokordusest, mis kohaga ta vastu läks. Samas tunnistavad nii Madis ise kui ka abilisena kaasas olnud isa Raivo, et sellise valu pealt 2.01 hüpata on tugev tulemus.

„Uskusin, et ta lõpetab kusagil 1.90 peal juba. Pisar tuli silma, kui vaatasin, kui vaevaliselt tal see tuli,” räägib abilisest isa. Kõrguses valitseb ettearvatult Krautšanka, kes uskumatu põrkega ületab 2.13. Ise tunnistab valgevene sportlane poolvabandades, et kiirust nappis, muidu oleks rohkemgi tulnud. Hea etenduse annab rõõmuhõisete saatel teine Eesti sportlane Tarmo Riitmuru, ületades koguni 2.07.

Päeva kokkuvõttes arvab Kallas, et ideaalselt ei tulnud välja ükski ala. Igal alal jäi 30 punkti sisse. Pärast esimest võistluspäeva on Kallas neljandal kohal, 3291 punktiga, millega edestab oma isikliku rekordi graafikut 33 punktiga. Juhib Harlan 3421 punktiga. Teine on Krautšanka 3404 punkti ja kolmas Drozdov 3291 puntiga.

Kõrbemine teibas

Teist päeva alustab Kallas ajaga 8.17 sekundit 60 m tõkkejooksus, mille tagajärjel kahaneb edu isikliku rekordi graafiku ees kuuele punktile. „Vigastus ei lase tõket korralikult joosta,” kommenteerib isa Raivo Madise sooritust. Ainukesena jookseb alla 8 sekundi Harlan, kelle lõpetades näitab stopper numbreid 7.95. Kallas jätkab kokkuvõttes neljandana, koos on 4230 punkti. Harlan suurendab oma edumaad, juhtides 4415 punkti. Kahe mehe vahele mahuvad veel Krautšanka ja Drozdov.

Teivashüppes alustab Kallas 4.45 pealt hästi, kuid lagi tuleb vastu juba 4.65 peal. Katsed kõrgusel 4.75 lootust ei anna. Kallas ise on nördinud. Võrreldes isikliku rekordi graafikuga läks kaduma ligi 40 punkti. „Asi jäi tehnika taha. Ma pole saanud 3 nädalat korralikult harjutada, kuna vigastus segas,” ütleb Kallas. Madise isa Raivo sõnul proovis Madis küll tehnikat parandada, kuid täna sellest abi ei olnud.

Tema arvates oli see siiani kõige suurem kõrbemine. Teoreetilised võimalused isikliku rekordi parandamiseks siiski jäävad. Küsimusele, kui kiiresti peab Madis selleks 1000 m jooksma, kostab Raivo suust: „Kõvasti! Alla 2:50 kindlasti.” Aasta tagasi jooksis Madis 2:53, 21. Täna sellest isiklikuks rekordiks enam ei piisa.

Lahendus peitub jooksus

1000 m jooksu starti asub Kallas teadmisega, et joosta tuleb alla 2:50. Rahulikult võistlejaterivi lõpus alustanud Kallas tõstab poolel maal tempot ja lõpetab ajaga 2:53, 32. „Hakkasin sakslase Alberti tuules minema, aga ta jäi aeglaseks. Ehk kadus sinna paar-kolm sekundit,” kommenteerib Kallas jooksu.

Kokkuvõttes platseerub Madis neljandaks, punktisummaga 5765, mis toob kaasa auhinnaraha 1500 eurot. Reval Hotels Cupi võidab ameeriklane Jon Ryan Harlan tulemusega 5969 punkti, teine on Andrei Krautšanka 5955 punktiga ja kolmas Andrei Drozdov 5897 punktiga. Esmakordselt kavas olnud võistkonnavõistluses võidutsevad siiski eestlased: Kallas ja Mikk-Mihkel Arro võidavad kahe peale 2000 eurot, edestades Saksamaa ja Eesti II koondist.

Vigastus otsustas

Võistlust kokku võttes sõnab Kallas, et tegi oma võimetele vastava tulemuse. „Pole saanud kolm nädalat korralikult treenida, midagi pole imestada.” Isa Raivo arvates oleks Madis tervena olnud võimeline tegema 5900 punkti.
EM pilet teoreetiliselt olemas

“Oma tulemusega olen hetkel 3. EM-le minejate edetabelis, kuna venelased ja sakslased saadavad oma kaks meest kutsetega. Nüüd sõltub kõik Indrek Turi tulemusest.” Järgmine võistlus eestlastele on 2 nädala pärast toimuvad Eesti meistrivõistlused, kus asub starti ka konkurent Indrek Turi. Kuna ühest riigist saab EM-le ainult kaks võistlejat, tuleb Turil Kallase tänane tulemus ületada. Kristjan Rahnu on juba kutse lunastanud. „Vaatab, mis jalg teeb, ehk asun isegi eestikatel starti,” jätab Kallas otsad lahtiseks.

Reval Hotels Cupi raames toimunud naiste kaugushüppe võistluses saavutas Kaie Kand 5.99-ga kolmanda koha. Tiidrek Nurme läbis 1500 meetrit ajaga 3:52,60. Enamiku ajast uhkes üksinduses jooksnud Tiidreku plaanitud 27-aastase Eesti rekordi ületamine jäi siiski teostamata. Vajaka jäi ligi 3 sekundit.

Print Friendly, PDF & Email