Torgu valda võib tulla uus küla koos lasteaia ja kauplusega (3)

Torgu valda võib tulla uus küla koos lasteaia ja kauplusega

 

Mustamäe ühiselamutehingute kaudu kurikuulsaks saanud Capital Kinnisvara OÜ kavandab Sõrve 25 ühepereelamust koosneva uue küla ehitamist, kuhu on planeeritud ka kauplus ja lasteaed.

Kogu kavandatav kinnisvaraarendus on plaanitud Mõntu külasse Aado-Põllu ja Nõmme maaüksustele. Kahe kinnistu suurus on kokku 35 hektarit ja kinnistute omanik on Olga Skvortsova. Hoonete juurde kuuluvad krundid on suurusega üks hektar või suuremad ning eramu juurde lubatakse ehitada ka eraldi paiknev majandushoone, mis ei paikneks põhihoonest kaugemal kui 25 meetrit.

Detailplaneeringu koostaja arhitekt Ilmar Jalas ütles, et aasta tagasi, kui detailplaneering algatati, oli plaanis rajada elamud 70 perekonnale. „Kavas oli ehitada ridaelamud ja paariselamud, aga Torgu volikogu esimees Mihkel Undrest võttis selle mõtte meil peast ära,” rääkis Jalas. Ta lisas, et kavandatavad ühepereelamud on mõeldud aastaringseks elamiseks.

OÜ Capital Kinnisvara juhatuse liikme Aleksei Poskatšovi sõnul ei ole OÜ Capital Kinnisvara Aado-Põllu ja Nõmme kinnistu omanik, vaid soodustab projekti arendamist. Mingit sisulist informatsiooni Poskatšov ajalehele ei väljastanud.

Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest ütles, et algselt oli kinnistutel ette nähtud 3–4 korteriga kaasaegses stiilis elamud. „Tundus olevat ulmeprojekt, aga siis me nende arendajatega rääkisime ja nad muutsid oma plaani ühepereelamuteks,” rääkis Undrest, kelle sõnul jäi arendajatele nõue, et majad peavad välja nägema Sõrvele omased. „Seal oli tõesti ette nähtud ka lasteaed ja kauplus. Volikogule tundus see naljakana, aga me ei teinud mingit takistust ei lasteaiale ega ka kauplusele.”

Arendajate plaane uurinud Undresti sõnul kavatsetakse uue küla elanikud tuua kusagilt välismaalt. „Need pidid nii jõukad inimesed olema, et nad võivad seal elada ja töötada interneti teel. Ma arvan, et tegelikult teevad nad detailplaneeringu ära ja siis hakkavad neid krunte jupikaupa müüma. Aastate jooksul neid inimesi, kes tahavad suvilaid ehitada, võib-olla tuleb.”

Ilmar Jalase sõnul on kavandatav arendusprojekt tema kui arhitekti jaoks huvitav töö. „See on haruldaselt ilus koht, kus asub hästi liigirikas mets. Ma isegi natuke imestasin, et selline koht on avastamata.”

Möödunud nädal teatas Saaremaa Keskkonnateenistus, et Aado-Põllu ja Nõmme detailplaneeringu eskiisprojektiga kavandatavad tegevused on eeldatavalt olulise keskkonnamõjuga ning algatada tuleb keskkonnamõju strateegiline hindamine (KSH). Algatamise otsuse teeb Torgu vallavolikogu ilmselt järgmisel istungil.

Ilmar Jalas tõdes, et planeeringuvärk on üldse väga ametiasutustest sõltuv: „See asi on juba rohkem kui aasta käinud ja me ei ole õieti kuhugi jõudnud.”

Print Friendly, PDF & Email