Mere ja taeva laulud võtsid pisara silma

Mere ja taeva laulud võtsid pisara silma

 

Tallinna saarlasest ettevõtja Anti Kuus esitles esmaspäeva õhtupoolikul oma uut suurepärast fotoalbumit „Mere ja taeva laulud” Kuressaare kultuurikeskuses, kus mõnda aega on huvilistele vaatamiseks väljas olnud tema samanimeline fotonäitus. Lisaks põhiliselt Saaremaa-teemalisele 146-leheküljelisele suureformaadilisele fotoalbumile said külalised ülevaate teisestki sama väärtuslikust trükisest „Eestimaa II” ja ka suurest pildikalendrist 2007. Natuke varasemast ajast oli uudistamiseks väljas möödunud aastal Kuressaares esitletud kogumik „Saaremaa & Kuressaare”.

„Piltidest ma ei tahaks üldse palju rääkida. Miks nad laulud on, seda ma ei tahaks ka rääkida. Võtke album, vaadake! Võib-olla ühe vihje annan. Kunagi ajaleht Postimees kirjutas minu Eestimaa albumi kohta: „131 laulu Anti Kuusi esituses.” Loo autor võrdles neid pilte lauludega. Sealt tekkiski mul mõte panna uue albumi pealkirjaks „Mere ja taeva laulud”,” kõneles Anti Kuus.

Eesti diplomaadi Eve Külli Kala tervituse luges näitusesaalis ette Anti Kuusi abikaasa Siiri. Eksponeeriti ju Anti Kuusi fotonäitust enne Kuressaarde jõudmist poolteist aastat Tšehhimaal, kus Eestit esindas suursaadikuna Eve Külli Kala.

„Nii paradoksaalne kui see ka ei tundu, on need just meie head sõbrad tšehhid, kellega pean Tallinnas tööjuttu ajama ja kelle pärast Saaremaale sõit tuli ära jätta. Oleksin väga tahtnud sinu meeleolukaid pilte, mille toel nii pikalt ja edukalt Eestit Tšehhis tutvustasin, nende uues olemises näha.

„Eesti – taeva ja mere maa” (selle pealkirja all eksponeeriti näitust Tšehhis, A. L.) oli üks maagilisemaid näitusi, mida Prahas ning muinasjutulises Lõuna-Tšehhi linnakeses näitasid,” kirjutas suursaadik Eve Külli Kala.
Mere ja taeva laulud sündisid suusarajal

Oma fotoalbumeile on Anti Kuus varemgi tekste kirjutanud. Viimase albumi jaoks soovis ta tekstikirjutajaks tuntud merelaulude autorit Jaan Tättet, kes aga töökoormuse tõttu keeldus.

„Rohkem ma Eestis ei näinud sellist inimest, keda oleksin tahtnud sellele albumile teksti kirjutajaks. …Kord sõitsin komandeeringusse ja tulin sealt tagasi 12 luuletusega. Kui ma neid abikaasale Siirile näitasin, siis ta luges ja hakkas nutma. Ta ütles, et see ei ole võimalik. Ütlesin, et on, ma tegin tänu sellele, et sain üksi olla. …Need tekstid tulid mulle suusatamise ajal,” teavitas Kuus.

Oh tule tuul, oh tule tuul
Sa pilve tagant kärmesti
Nii sosistab mu poikvel suu
Sa tõuka laineid minuni.

Nii luges Siiri Kuus Anti luuletust „Kalda laul”. Anti Kuusi väitel on abikaasa tema loomingu esimene retsensent. „Üldiselt on meil väga sarnane tunnetus. Paljudes kohtades ta täiendab mind ja annab tuge.

Tegelikult on ta ka esimene oponent ja mulle see meeldib,” kiitis Anti Kuus oma kaasat.

Saaremaa rannikumerd ja taevast selle kohal peab mitme trükise autor enda jaoks väga eriliseks ja kütkestavaks ning uut loomejõudu andvaks.

Print Friendly, PDF & Email