Lipsude ja nööpide näitus SÜG-is

Lipsude ja nööpide näitus SÜG-is

 

Saaremaa ühisgümnaasiumi esimesel korrusel on avatud lipsude ja nööpide näitus, mille eksponaadid pärinevad kooli õpetajate erakogudest – lipsud on pärit füüsikaõpetaja Indrek Peili ja nööbid kooli emakeeleõpetaja Sirje Kreismani kogust.

Indrek Peili sõnul on ta lipse kogunud juba kolmekümne aasta vältel. „Tõsi küll, nii öelda tõsisem kogumine algas umbes viis aastat tagasi, mil hakkasin lipse kokku ostma just oma kollektsiooni täiendamise eesmärgil,” rääkis Peil.

Tema sõnul on kollektsiooni kõige vanem lips pärit sellest ajast, mil ta õppis kuuendas klassis. „Alati olen kõik oma lipsud alal hoidnud,” ütles Peil.

Tänase seisuga on Indrek Peili lipsude kogus 298 lipsu, neist üle viiekümne on näitusel eksponeeritud. Lisaks on näitusel antud põgus ülevaade lipsude ajaloost ja nende erinevatest stiilidest. Samas võib näituse külastaja tutvuda ka sellega, kuidas on erinevatel aegadel tehtud lipsusõlme.

Sirje Kreisman on näitusele välja pannud ligi tuhat erinevat nööpi. „Kui aus olla, siis pole ma neid nööpe ka ise kokku lugenud, kuid arvan, et ligi tuhande ringis neid seal vitriinides on,” ütles ta.

Kreisman rääkis, et nööpide kollektsioneerimist alustas ta umbes viisteist aastat tagasi. „Minu teiseks hobiks on vanadest riietest lapitekkide valmistamine ja seetõttu jääb nööpe alati üle,” ütles ta.

Kuna ka paljud õpilased on Kreismani veidrast hobist teadlikud, siis on nemadki aeg-ajalt tema kollektsiooni mõne nööbi juurde toonud. „Nii näiteks on minu kollektsiooni kõige armsam eksponaat suur savist nööp, mille õpilased mulle omal ajal kinkisid,” märkis ta. Ka seda nööpi on näitusel võimalik näha.

Lipsu- ja nööbinäitus jääb SÜG-is avatuks kaheks kuuks.

Print Friendly, PDF & Email