Kultuurikomisjoni liikmed pole rahul linnalehega (7)

Kultuurikomisjoni liikmed pole rahul linnalehega

 

Kuressaare linnavolikogu mõnede liikmete arvates on linna poolt rahastatava ja OÜ Saaremaa Raadio poolt välja antava linnalehe Kuressaare Sõnumid ajakirjanduslik kvaliteet alla igasugust arvestus, mistõttu tuleks kaaluda OÜ-ga Saaremaa Raadio sõlmitud lepingu lõpetamist.

Linnavolikogu kultuurikomisjoni liige Tõnis Kipper kinnitas, et Kuressaare Sõnumitega seonduvaid probleeme on komisjoni istungitel korduvalt arutatud. „Kui eraldi väljaandena oli sellel lehel veel mingi mõte, siis praegu on see üks mõttetu sünnitis,” oli Kipper seiskohal.

Näiteks tõi ta Kuressaare Sõnumite käesoleva aasta esimese numbri, kus vaid esikaanel olevat olnud linnaelu puudutav kirjutis plastikakendest, lehe ülejäänud osa aga täitis kas reklaam või Meie Maa Ekstra. „Miks peaks linna maksumaksja kinni maksma eravalduses oleva väljaande kojukannet Kuressaare igasse postkasti?” küsis Tõnis Kipper.

Linnavolinikust sama komisjoni liige Anti Toplaan tõdes, et ehkki leht võiks olla sisukam, ei ole linna raha siiski asjatult kulutatud. ”Ajalehe käivitamisega nähti palju vaeva ning siiski on ta oma eesmärgi täitnud – viinud linnakodanike postkastidesse tasuta info,” märkis ta, lisades, et vaid boonusena saab võtta nüüdset levikut maainimesteni.

Ümarlaud probleemide lahendamiseks

Kultuurikomisjoni esimehe Jaan Lemberi sõnul tegi nende komisjon linnavalitsusele ettepaneku kutsuda kokku ümarlaud, mis arutaks linnalehega seonduvaid probleeme.

Linnapea Urve Tiidus märkis, et on probleemist teadlik. „Linnvolikogu koosolekute protokolle ma ju loen,” ütles ta. „Olen kohtunud kultuurikomisjoni esimehe Jaan Lemberiga ja me otsustasime, et parem oleks kokku kutsuda ümarlaud arutamaks kultuurikomisjoni mõnede liikmete seiskohta, et nemad pole rahul linnalehe kvaliteediga.

Vastates küsimusele, milline on tema isiklik seisukoht Kuressaare Sõnumite kvaliteedi suhtes, jäi linnapea diplomaatiliselt kidakeelseks. Ta ütles, et arutab oma seiskohti eelkõige lepingu teise osapoolega (st OÜ-ga Saaremaa Raadio) ega kavatse nendest eelnevalt ajalehe veergudel rääkida.

„Võin vaid öelda nii palju, et alati saab igat asja ka paremini teha,” rääkis Tiidus, kes samas avaldas ka arvamust, et talle isiklikult väga meeldiks, kui pahameelt üles näidanud linnavolikogu kultuurikomisjoni liikmed ise sagedamini linnalehe veergudel sõna võtaksid.

Leht täidab oma eesmärki

Linnavolikogu liige ja sihtasutuse Kuressaare Sõnumid endine nõukogu esimees Toivo Alt ütles, et praegu OÜ Saaremaa Raadio poolt üllitatud linnalehe kvaliteet võiks tõepoolest parem olla, kuid tema arvates on teatud määral kvaliteedi langus tingitud objektiivsetest asjaoludest.

„Nimelt lahkus töölt linnavalitsuse endine pressiesindaja ja uus inimene pole veel ametisse astunud,” rääkis Alt, kes avaldas lootust, et kui linnavalitsuse uus pressiesindaja järgmisest nädalast tööle asub, siis paraneb ka linnalehe kvaliteet.

„Minu arvates aga täidab ka praegu linnaleht oma eesmärki,” jätkas Toivo Alt, kes lisas: „Palju on kurdetud selle üle, et linnaleht dubleerib ajalehes Meie Maa avaldatud infot, kuid samas ei maksaks unustada, et vastavalt OÜ-ga Saaremaa Raadio sõlmitud lepingule läheb linnaleht igasse Kuressaare postkasti, mistõttu linna elu info jõuab ka nende inimesteni, kes ühtegi ajalehte ei telli – postkaste on linnas palju rohkem kui ajalehtede tellijaid.”

Üle 300 000 krooni linna raha

Aldi sõnul on OÜ-ga Saaremaa Raadio sõlmitud lepingus ka kokkulepe, et koos linnalehega saavad linnakodanikud ka väljaande nimetusega Meie Maa Extra. Nimetatud leping näeb ette, et linnaleht ilmub koos Meie Maa lisaga, kusjuures sellest ühisväljaandest peab Kuressaare Sõnumite maht olema kolm kuni viis lehekülge, millel omakorda tohib tasulist reklaami olla ¼ ulatuses väljaande mahust.

Möödunud aasta 24. augustil otsustas Kuressaare linnavolikogu ootamatult lõpetada linnalehte välja andva sihtasutuse tegevuse ja juba 7. septembril ilmus värvitrükis linnaleht esimest korda ajalehe Meie Maa lisaväljaandena.

Tookord otsustas linnavolikogu linnalehe jätkuvaks väljaandmiseks võtta linnale igal aastal vähemalt 260 000 kroonise kohustuse. Kuid koos käibemaksuga tasub linnavalitsus aastas maksumaksja raha ajalehe Meie Maa väljaandjale – st Saaremaa Raadio OÜ-le – 306 800 krooni.

Linnavolikogu kultuurikomisjoni, linnavalitsuse ja OÜ Saaremaa Raadio esindajad peavad ümarlauale kogunema kas jaanuari lõpus või veebruari alguses.

Urmas Kiil
Rita Loel

Print Friendly, PDF & Email