2007 on Baltica aasta

2007 on Baltica aasta

 

12. – 18. juulini kestab Eestis rahvusvaheline folkloorifestival Baltica. Tegemist on kolme balti riigi folkloorifestivaliga, mis iga kolme aasta järel toimub Eestis. Seekordne festival on juubelihõnguline. 20-ndat korda toimuva festivali korraldamine on eestlaste kanda. Festivali juhtmõte on ring, mis on pühendatud Baltica festivali 20. aastaringile.

Festivali eesmärgiks on paikkondlike pärimuskultuuritraditsioonide eheduse ja eripära hoidmine.

Üheks väikeseks lüliks selles festivaliringis on ka Saare maakonna pillimehed ja folkloorirühmad, kandes ja hoides oma paikkonna traditsioone.

11. novembril toimus Orissaare kultuurimajas Saare maakonna Baltica ülevaatus. Osales 9 folkloorirühma ja viis üksik-pillimeest. Kunstinõukogu koosseisus Sille Kapper, Igor Tõnurist, Anne Ojalo, Toomas Torop ja Alar Ojalo andis Saare maakonna esinejatele kõrge hinnangu.

Hea meel on ka järelkasvu pärast. Toredate kavadega astusid üles Lümanda põhikooli näitering, Salme rahvamaja noorema ja vanema astme näiteringid ning Mustjala folkloorirühm Sõluk.

Ülevaatuse raames oli võimalik taotleda rühma atesteerimist. Rahvusliku Folkloorinõukogu atesteerimiskomisjoni antud kategooriad on järgmised:
Kõrgema kategooria said Sulev Mägi Leisist (üksikesineja), Meelis Mereäär Muhust (üksikesineja), Helje Raaper (folkloorirühma juht), Toimi Tamm (üksikesineja), Luule Tarvis (üksikesineja), folklooriselts Virvik (Marju Saar) ja Leisi VäRKSsepad (Irja Aardam, Tiina Oks).

I kategooria pälvisid Sõluk (Helje Raaper), Viirelind (Anne Keerd, Õie Pärtel), Ehaviir (Bruno Soom, Vaike Veliste), Muhu folkloorirühm (Anneli Tamm, Meeli Oidekivi) ja Ain Hannus (üksikesineja).

Krista Lember,
Saare maakonna
rahvakultuurispetsialist
folkloorifestivali
Baltica kuraator

Print Friendly, PDF & Email