Teel normaalsesse diktatuuri

Despootia lõpp algab tavaliselt despoodi surmaga. Järelikult annab Türkmenistani diktaatori Saparmyrat Nyýazowi (pildil) surm sellele Kesk-Aasia riigile vähemalt mingi võimaluse. Niikaua, kui end Türkmenbasyks (hääldus: türkmenbašõ; tõlkes: kõigi turkmeenlaste isa) kutsunud isik oli veel elus, nõustus ülejäänud maailm vaikides tema eriskummalise ja veidra valitsemisstiiliga, mis jättis enam kui viis miljonit inimest ilma kõigist õigustest.

Türkmenbasy oli ju kindel ja ustav maagaasi tarnija. Seepärast lubati talle nii mõndagi.

Nüüd on aga igaviku teele läinud rahvaisa Nyýazowi impeeriumis alanud midagi valimiskampaania taolist. Presidendi ametikohale kandideerib ühtekokku kuus inimest ja hääletamine peaks kõigi eelduste kohaselt toimuma veebruaris. Üks on selge – tõeliselt demokraatlike ja ausate valimiste tõenäosus on Türkmenistanis sama suur kui Põhja-Koreas.

Tundub, et eelseisvate „valimiste” võitja on juba praegu teada. Selleks on praegu Türkmenistani presidendi kohuseid täitev Gurbanguly Berdimuhammedow, kes oli ka Türkmenbasy matuste komisjoni esimees. Suure tõenäosusega on endise diktaatori lähikondlased tema isiku suhtes kokkuleppele jõudnud.

Berdimuhammedowist, nagu ka teistest Nyýazowi lähikondlastest, polnud maailm varem midagi kuulnud. Seepärast ongi huvipakkuv, et praegu räägib see mees palju demokraatiast ja avalikustamisest. Võimalik, et need on vaid tühipaljad katteta sõnad, kuid siiski sisendavad need teatud lootust.
Lootust, et see isik suudab riigi (välismaal nimetatakse Türkmenistani sageli Türkmenbasy Absurdistaniks) rahvusvahelisest isolatsioonist välja tuua.

Kuid üldiselt on diktaatorlik valitsemine Kesk-Aasias normiks – näidetena võiks siinjuures tuua Kasahstani või Usbekistani. Kuid isegi neis riikides ei ole elanikud niivõrd mahasurutud ja alandatud kui Türkmenistanis. Seega võib loota, et ka Türkmenistanis saabub koos uue valitsejaga normaalne ajastu – ehkki normaalseks võib kõike seda nimetada vaid Kesk-Aasia tingimustes ja konteksti.

Print Friendly, PDF & Email