Sääre ajalootuba-õpperada tutvustav voldik

Sääre ajalootuba-õpperada tutvustav voldik

 

Saaremaa Muinsuskaitseseltsi koostatud värvifotodega voldik annab hea ülevaate Sääre ajalootoa ekspositsioonist ja Sõrve poolsaare tipus olevast õpperajast, mida mööda matkates näeb huviline selle maalilise paiga olulisemaid vaatamisväärsusi.

Saaremaa Muinsuskaitse Seltsi esimehe Tõnu Veldre sõnul on Sääre ajalootoa kogudes juba paarisaja eksponaadi ringis.

Suuremõõtmelised asjad, nagu meremiinid, tuppa ei mahu ja seega püüab osa väljapanekust uudistajate pilke õues. Kunagise N. Liidu piirivalveohvitseride elamu tubades paelub ajaloohuvilisi nii Esimesest kui Teisest maailmasõjast pärit relvad, kiivrid ja muu militaarne kuni lennuki rusudeni välja. Samas on sõrulaste elu-olu tutvustavad esemed vanavarast fotodeni. Ekspositsiooni uuem osa tutvustab Sõrve loodust, sealhulgas ajastute kivistisi.

Õpperaja äärde jäävad aakrikuplats, päästejaama slipp, Sõrve tuletorn ja sõdades hukkunud võitlejate mälestuskompleks. Alles hiljaaegu lebas kaldaliival 1625. aastal teekonnal Riiast Rootsi hukkunud laeva vrakk.

Kahjuks ei leidunud institutsiooni, kes oleks unikaal-se leiu loodusjõudude meelevallast kindlasse kohta toimetanud. Nüüdseks on meri vraki taas enda valdustesse võtnud.

Saaremaa Muinsuskaitse Seltsi esimeest rõõmustab plaan võtta Sõrve militaarobjektid, sealhulgas Stebeli patarei ja Maantee küla tuumaraketišaht muinsuskaitse alla.

Sääre ajalootoa-õpperaja pikkus on umbes kaks kilomeetrit ja selle läbimiseks tuleks varuda minimaalselt kolmveerand tundi. Raja ääres olevate vaatamisväärsuste juures on infostendid.

Teekonnal on võimalus nautida Sõrve omapärast loodust, vaadelda linde ja mitmetahulist merd.

Kokkuleppel saab telefonil 56 35 9533 endale tellida retke juhi. Infovoldiku ilmumist toetasid kultuuriministeerium ja kultuurkapital.

Print Friendly, PDF & Email