24 tundi maailmamuusikat ja fotokunsti Salmel

24 tundi maailmamuusikat ja fotokunsti Salmel

 

5. ja 6. jaanuaril toimus Salme rahvamajas järjekordne kahe valla koostöös sündinud noorteüritus „Talve tulles”, mis kandis järjekorranumbrit 3. MTÜ Kaarma Avatud Noortekeskus ja Salme vaba aja keskus korraldasid koolivaheaja üritusena fotojahi, lavastasid pressikonverentsi, tegid pisut kunsti ning piilusid sisse action teatri eesriide vahelt.

Ajaliselt kõige mahukam oli fotojaht, mis kujutas endast rühmatööd, kus tuli lavastada kuues kohas antud teemakohane situatsioon.

Hiljem said noored oma tegemisi tutvustada ning valiti välja parim foto, milleks osutus rühma Kodutud pilt „Mõrv”. Tunnustust pälvis ka rühmatöö „Rööv”, millesse kaasati kohalik vanaproua, kes oli lahkesti nõus noori aitama. Vt ka lk 6.

Õhtul sisustasid noorte aega DJ Kilgas, DJ Reidar ning Don Erikson, mängides kohaletulnud noortele house, reggae, d’n’b ja muud maailma muusikat. Nagu tegijad ise nimetasid: „Pakkudes kõigile võimalust osaleda maailma muusikas ilma küsimusi esitamata, kuhugi ühiskonnagruppi kuulumata.” Kuigi tantsupõrandal ei tekkinud ruumipuudust, leidus põlvenõksutajaid ka iga seina äärde.

Kõige populaarsemaks osutusid Don Eriksoni mängitud rütmid. „Lõunamaine rütmitunnetus ühtis minu omaga. Hoogne rütm on mulle kogu aeg meeldinud,” põhjendas Erikson oma muusikavalikut. „Suudan ennast suhestada nende rütmidega rohkem kui põhjamaiselt tuimade värinatega. Selle tõttu toobki Jamaica muusika Eesti külma põhjataevasse sooje toone.” Saaremaale sattus Erikson aga teadlikult: „Leidsin, et talvel ei ole ühtegi pidepunkti, kus saaks mängida reggae muusikat inimestele, kes ei ole veel sellist asja kuulnud.

Olles mänginud nii Londonis, Pariisis, Riias, ei ole ma siiski tundnud sellist mere kutset.” Et aga muusika sobib mängimiseks ka külmal ajal külmal maal, lisas Erikson: „Me mängime tantsumuusikat, mis on seotud meie juurtega, segatud etnofunki-reggae’ga.”

„Talve tulles vol 3” üritusel osales ligikaudu 40 noort, kellest suurem osa ka kultuurimaja põrandale magamiskottidesse ööbima jäi. Üritusest on kujunenud ilus traditsioon, mis aitab koolivaheaega veeta sisukamalt ja ka harivamalt.

Print Friendly, PDF & Email