Mandri sõrulased tahavad Iidesse rajada memoriaali

Tallinnas ja selle ümbruses elavad endised represseeritud sõrulased tahavad Sõrves toime pandud repressioonide mälestuse jäädvustamiseks rajada memoriaali.

Eesti Natsismiohvrite Ühingu (ENS) juhatuse esimees Herbert Gailan ütles, et memoriaal oleks pühendatud kõigile Sõrve elanikele, kes elasid aastatel 1939–1949 Vene ja Saksa okupatsiooni ajal üle traagilisi kannatusi. See on mälestusmärk sõrulastele, kes mõrvati, küüditati, deporteeriti või kes pidid nälgima töölaagrites, põgenema võõrvõimu eest jne.

„Sõrves leidub nii Vene kui ka Saksa võimude poolt püstitatud mälestusmärke, ent puudu on mälestusmärk, mis kajastaks okupantide põhjustatud kannatusi kohalikele elanikele,” ütles Gailan, kes on ka ise Sõrvest pärit.

Gailan märkis, et kuigi Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest on möödunud üle 15 aasta, pole Saare maavalitsus ega Sõrvemaa omavalitsused seni püstitanud memoriaali repressioonide mälestuse jäädvustamiseks.

Memoriaali rajamine ongi mõeldud selle poliitiliselt väära olukorra likvideerimiseks ja tegelikkuse teadvustamiseks, märkis Gailan, kelle sõnul võiks memoriaali rajada Torgu vallamaja juurde.

Memoriaali rahastamine peaks toimuma Saare maavalitsuse ja Eesti Represseeritute Abistamise Fondi koostöös, ütles Gailan. Sõrvemaa memoriaal võiks valmida 2008. aasta augustis – Eesti Vabariigi taasiseseisvuse või okupatsioonist vabanemise aastapäeval.

Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peetersi sõnul arutab maavalitsus Eesti Natsismiohvrite Ühingu taotlust järgmisel nädalal. Torgu vald on võtnud ettepaneku teadmiseks, kuid pole midagi otsustanud.

Print Friendly, PDF & Email