Karala selts kutsus Linna ja laasud Pilgusele (3)

Karala selts kutsus Linna ja laasud Pilgusele

 

Karala külaseltsi aastalõpupeol Pilguse mõisas lustisid peolised Ivo Linna ja ansambli Helios muusika saatel. Lümanda valla harrastusnäitlejad olid kehastunud haldjateks ehk laasudeks, kes publikule jõulu- ja aastavahetusekombeid tutvustasid.

Pidusöögid olid ehtsad saaremaised, pannileivast hapukapsa ja seapraeni, mida mõisaproua Signe Arro enne serveerimist külalistele tutvustas.

Möödunud aasta veebruaris 10-aastaseks saanud Karala külaselts on Saare maakonnas üks aktiivsemalt tegutsevaid, koondades peale alaliste külaelanike ka suvekodude omanikke.

Aastalõpupeol oli inimesi Kuressaarest, Tallinnast, Tartust, Elvast ja koguni Ameerika Ühendriikidest.

Seltsi eestvedaja Kaja Juuliku sõnul tahavad Karala inimesed koos tegutseda. Heameelt tunneb Kaja Juulik sellest, et külla suvekodu soetanud inimesed on seltsiga ühinenud. Ühiseid ettevõtmisi on olnud palju. Küla ilmestavad uued kiviaiad. Seltsi esimees ise on ladunud neid üle kolme kilomeetri. ETV on aiaehitajaid filminudki ja sel aastal peaksid televaatajad salvestust ka nägema. Külaelanike oma kätega ehitatud nägusasse bussiootepaviljoni tõi ootajaile nahkse diivani külas suvekodu omav Tiit Piipuu.

Möödunud aastal pani selts aluse uuele traditsioonile – Mõõkkala jooksule, tähtsustades sedasi kaheksa aasta tagust mõõkkala-leidu Karala rannas. Sel aastal toimub seltsi eestvedamisel neljas küla kokkutulek. Igal aastal septembrikuus, Estonia huku aastapäeval, toimub randa püstitatud mälestusristi juures aktus meenutamaks mereõnnetustes hukkunuid. Mälestusristi püstitamine üle kümne aasta tagasi oligi külaseltsi üks esimesi ettevõtmisi koos Saaremaa Merekultuuri Seltsiga. Möödunud aastal rajati risti juurde väike parkla ja ehitati välikäimlad. Maalilist Karala küla käib suvekuudel uudistamas üsna palju turiste.

Enno ja Tiia Kuldkepp Elvast peavad Karalat parimaks puhkamise paigaks

Ehitusettevõtjana tegutsev Enno Kuldkepp ja tema naine Tiia ei pea rohkem kui kuuetunnist sõitu Elvast Saaremaale väsitavaks. Igas kuus, ka talvel, võtavad nad Tartumaalt teekonna Karalasse ette.

„Karala ümbrus on meil kõik läbi käidud. Meile meeldib looduses viibida. Oleme seenel käinud ja kalal. Siinkandis oli üllatavalt palju lesta. Karala on meie jaoks teine kodu. Alustasime väikesest majast, siis ehitasime suitsusauna, seejärel lehtla, möödunud aastal tegime elumajale juurdeehitise,” rääkis Enno Kuldkepp.

Külaelanikud on kaugemalt tulnud uusasukad kohe omaks võtnud. Enno Kuldkepi sõnul lävivad nad kõige enam Arne ja Kaja Juulikuga.
„Väga toredad inimesed. Me lausa imestame, kui palju nad on siin külas teinud, missugused toredad kiviaiad. Meil on siin käinud palju külalisi. Nemadki imestavad, öeldes, et on sattunud nagu teise maailma,” kiitis Enno Kuldkepp.

Ivo Linna on Karalas korduvalt käinud

„Minu üks sõber elas Karalas ja ma olen siin korduvalt käinud. Tean, et poliitik Liia Hänni on sellest külast. Seltsielu veabki siin ju Liia vennanaine Kaja Juulik. Olen selle paigaga seotud ka oma vendade kaudu. Kunagi ostis minu kadunud vend Taivo siia Pilguse lähedale Annuniidi talu. Vend Temme elab juba hulk aastaid Jõgela külas. Oleme siin ringi sõitnud küll ja küll. Lääne-Saaremaa on ütlemata ilus paik,” kiitis nüüdne muhulane sünnisaart.
Pilguse mõisa saal sai Linnalt kiita oma hubasuse ja akustiliste omaduste eest. Eesti üks menukamaid estraadilauljaid hindas kõrgelt ka publikut.
„Kui Kaja Juulik helistas, siis oli 29.detsember mul veel vaba. Ütlesin kohe jah-sõna. Heliosega oleme varem mitu korda koos esinenud. Pidu on ju vahva,” arutles Ivo Linna.

Jüri-Karl Seim tegeleb lindude vaatlemisega

Stockholmis sündinud, kasvanud ja töötanud nüüdne Eesti Raudteeinspektsiooni juht Jüri-Karl Seim peab Lääne-Saaremaad lindude vaatlemise seisukohalt Eestimaa kõige kenamaks kohaks.

„Lindude poolest on Eesti fantastiline maa. Siin näeb linde igal aastaajal. Merikotkas lendab iga päev üle minu maja. Oleme vist sõpradeks saanud. Tunnen neid linde juba indiviididena,” rääkis entusiastlik linnuvaatleja.
Tänu Liia Hännile, kes Jüri-Karl Seimile oma kodukanti tutvustas, on endisest Stockholmi linna kodanikust saanud Karala küla elanik. Tema rajatud majapidamine on võitnud juba heakorrakonkursi.

„Kirjutasin end Lümanda valda sisse. Elumaja on mul siin nii ehitatud, et saan ka külalisi vastu võtta. Mulle ja minu külalistele meeldib siinne vaikus ja rahu. Ja pidu on just niisugune, nagu ma lootsin,” rääkis end juba saarlaseks pidav Jüri-Karl Seim.

Tänu sponsorite toele said peolised näha korralikku ilutulestikku. Pilguse mõisa õue kogunes tulevärki vaatama üle poolesaja inimese.

Print Friendly, PDF & Email