Kallid saarlased, muhulased, ruhnlased, abrukalased ja vilsandlased! (3)

Kallid saarlased, muhulased, ruhnlased, abrukalased ja vilsandlased!

 

Käes on järjekordne aastalõpp. Traditsiooniliselt on see aeg mõelda lahkuval aastal tehtule ning kavandada uusi ettevõtmisi järgmiseks aastaks. Kuid mitte ainult tegusad mõtted ei aita meid elus edasi. Palju tuleb mõelda väärtustele, mis meid ühendavad, mis annavad meile ühise identiteedi. Need on saarluse alustalad, ilma milleta me tunnetaksime ümbritsevat maailma teisiti.

Saaremaa ja meie teiste saarte väärtused on tema maastikud oma tuulest räsitud rannamändide, kadakaste karjamaade, kiviaedade, rahvusliku arhitektuuri ja iidsete kirikutega. Meie maastikud ning inimeste loodud väärtused vajavad hoidmist ja säilitamist ning kindlasti ka arendamist.

Need väärtused on tekkinud loomuliku elutegevuse tulemusena ja ka nende hoidmine peab olema osa meist ja meie igapäeva tegemistest. Neid väärtusi ei ole vaja säilitada mitte turistidele näitamiseks, vaid meie oma elukeskkonna loomise eesmärgil.

Saarlase väärtuste hulka kuuluvad kindlasti peale oma kodusaare hoidmise ka meie merelised kultuuriväärtused: rannakalurite ja meresõitjate aastatuhandeid kestnud traditsioonid. See on saarluse kapital, ilma milleta on raske vaadata tulevikku. Hoidkem ja arendagem nii algaval aastal kui ka järgnevatel aastatel oma traditsioone ja väärtusi!

Print Friendly, PDF & Email