Rando ja Kaja Raik Kihelkonna aasta tegijaiks (2)

Rando ja Kaja Raik Kihelkonna aasta tegijaiks

 

Teise jõulupüha pärastlõunal jagati Loona mõisas tunnustust Kihelkonna valla töökatele ja toimekatele inimestele. Valla sõltumatu ajalehe Postipoiss ettevõtmisel selgitati Kihelkonna aasta tegija 2006. Jõulukuu ajaleht avaldas kuue nominendi nimed – kõik aktiivsed ja edumeelsed inimesed .

„Kõikide kandidaatide tegevusel on vallapiiridest kaugemale ulatuvad mõjud, mistõttu positiivne sõnum jõuab ka naabervaldadesse, -maakondadesse ja välismaalegi,” teavitab Postipoiss.

Tseremooniajuhid Alar Kurvits ja Liise Kallas õnnitlesid kõigepealt vallalehe kuldsponsorit Peedu Kurvitsat, kelle toetusel on natuke rohkem kui aastaga ilmavalgust näinud seitse numbrit sõltumatut vallalehte.

Liise Kallase kutsel ilmus kandidaatidest kõigepealt rahva ette Kihelkonna koolimetskonna juhendaja, Tagamõisa seltsi eestvedaja, Mihkli talumuuseumi juhataja ja mitmes muus ametis tegev Tiina Ojala. Seejärel tutvustas Alar Kurvits Reinu hobusekasvatustalu perenaist Anne Udekülli, kelle korraldatud ratsaspordivõistlused võidavad üha suuremat populaarsust. Tänavune Reinu Kapp kandis juba kümnendat järjenumbrit.
„Suuresti talu omavahendite abil, kuid innustatuna ratsutamise edendamise ja eesti hobuse kaitsmise ideest, on võistlus püsinud elujõulisena ja pakkunud toredaid sportlikke elamusi nii saare- kui mandrirahvale,” luges õhtujuht ette taluperenaise saavutusi.

Kolmandana tutvustati Kihelkonna lasteaia juhatajat Maarika Toomelit. Hiljuti Kihelkonnale elama asunud Toomel on näidanud end juba igati ettevõtliku naisena. Lõppeva aasta augustis avas ta koos abilistega lasteaias kohviku Vana Vahva Lasteaed. Külalistele pakuti pannkooke, pirukaid, kooke, kohvi, mahla ja taimeteed. Lühikese aja jooksul külastas kohvikut inimesi 14 riigist. Lisaks kohvikule jätkus ruumi ka mängudetoale ja turismiinfopunktile. Kohvik-infopunkt-mängudetoa kavatseb Maarika Toomel avada ka tuleval aastal, siis juba turismihooaja alguses.

Hakkaja naine oli ka eksootilise muusikakollektiivi, Tai tütarlastekoori küllakutsuja. Meeleoluka kontserdi andis see koor kevadel Kihelkonna kirikus. Toomeli sõnul kavatsevad Bangoki koorilauljad Saaremaad ka järgmisel aastal külastada.

Nominentidest ei saanud haigestumise tõttu ise kohale tulla kirikuõpetaja Rene Reinsoo. Teda iseloomustades pidas Alar Kurvits ennekõike silmas Rene Reinsoo tegevust Kihelkonna tagasihoidliku kultuurielu rikastamisel. Reinsoo kutsel on Kihelkonna kirikumuusikapäevadel osalenud kõrgkultuuri esindajaid nii Eestist kui ka välisriikidest.

„Ta kannab suurt hoolt meie ühise vara – kiriku, Steini oreli ja kelletorni – eest. Kirik on saanud uue katuse, renoveeritud on kooriosa, asutatud fond oreli renoveerimiseks ja järge ootab pühakoja pikihoone remont. Suvine orelisümpoosion oli rahvusvahelise kõlapinnaga. Kiriku juures korraldatakse regulaarselt üritusi lastele ja pakutakse kooskäimise kohta eakatele,” luges õhtujuht üles Reinsoo plussid.

Oma tänukirjas rõhutas Rene Reinsoo vallalehe osa valla elu kajastamisel, märkides, et Postipoiss ei ole kohaliku võimu käepikendus, vaid sõltumatu ajaleht.

Kihelkonna aasta tegijatena tunnustati Anni turismitalu rajajaid Rando ja Kaja Raika.

„Perekond Raik avas sel suvel Anni turismitalu. Tammese külas asuv 130 aastat vana talu on üles ehitatud, sulandades iidset taluarhitektuuri ja ehitusvõtteid ning tänapäeva inimesele vajalikke nüüdisaegseid teenuseid. Koostöös teiste taludega pakutakse turistidele jalgsi-, jalgratta-, ratsa- ja paadimatku. Suureks plussiks tuleb lugeda põhjalikku kodulehekülge www.anniturism.ee, mis annab kogu Kihelkonna vallast hea ülevaate,” tegi Alar Kurvits noore pere saavutusest lühikokkuvõtte.

Tunnustusena võtsid värsked tiitli omanikud vastu tänukirja ja kunstnik Maila Juns-Veldre tehtud dolomiidist kella. Valla kultuurikomisjoni esimees Sirje Salong kinkis lilled koos miniatuurse seapõrsaga. „Kui on talu, siis on võimalik seal ka sigu kasvatada. Mine tea, tulevikus võib kõike juhtuda,” märkis Sirje Salong

Aasta tegijaid õnnitlesid riigikogu liige Jaanus Tamkivi, Saare maavalitsuse osakonnajuhataja Mati Mäetalu, valla volikogu liikmed ja Postipoisi tegijad ning külalised.

Tosin aastat merd sõitnud Rando ja raamatupidaja Kaja Raik elavad suure osa ajast Viimsis. „Süda ihkas kodusaarele tagasi. Sellepärast seda vana talukompleksi taastama hakkasime. Väga palju on tehtud käsitsitööd. Ehitusmaterjal on kõik saaremaine – samblast paekivide ja palkideni välja. Esimene aasta näitas, et turistid jäid rahule. Kõige kaugemalt tulijad olid Sri Lankast,” andis peremees lühiülevaate.

Kuressaarest pärit Kaja maatööd ei karda. Anni talu sai nii temale kui ka tütar Krislinile kohe omaseks. Energilistel inimestel on üht-teist veel mõttes, kuidas turismindust looduskaunis paigas edasi arendada.

Muusikalist meelelahutust pakkusid Loonal Kusti Lemba ja Peedu Kurvits.

Print Friendly, PDF & Email