Sakla raadiomuuseumis lahtiste uste päev

Sakla raadiomuuseumis lahtiste uste päev

 

18. detsembril, Eesti Ringhäälingu 80. sünnipäeval, on Sakla raadiomuuseumis lahtiste uste päev.

Kollektsionäär Lembit Kadariku (pildil)raadioaparaatide, telerite, grammofonide, magnetofonide, ka raadiosaatjate (vaatamiseks on N. Liidu raketibaasi raadioseadmed) ja raadioalaste trükiste suurepärase ekspositsiooniga saavad huvilised tutvuda Sakla klubi keldris kella 11-st 16-ni.

Pilkupüüdvamateks eksponaatideks väljapaneku hulgas on ennesõjaaegsed raadioaparaadid. Üks unikaalsemaid on kõlariteta detektorvastuvõtja. Selle aparaadiga saadete kuulamiseks oli ilmtingimata vaja kõrvaklappe. Uhkusega võib ekspositsiooni koostaja külalistele näidata eelmise sajandi viiekümnendatel-kuuekümnendatel aastatel väljalastud raadiovastuvõtjat, mis tol ajal maksis kahe mootorratta hinna.

„Sellist luksust võisid endale lubada vaid Vene sõjaväe ohvitserid ja kalurid. Nemad teenisid hästi ja niisugust kaupa nad ka ostsid,” teab Lembit Kadarik rääkida.

Mitmekümnest aparaadist on enamik töökorras. Vanad grammofonid mängivad heliplaate täpselt nii nagu pool sajandit tagasi. Magnetofonilinte kuulates tunnevad keskealised ja vanemad muuseumikülastajad ära tuttavad helindid, mis olid populaarsed eelmise sajandi teises pooles.

Ajaloolase Bruno Pao hinnangul annab Sakla raadiomuuseum meie kodudes olnud väga vajalikest informatsioonilevitajatest ülevaatliku pildi. Sakla muuseumile mõnegi aparaadi annetanud Bruno Pao sõnul on raadio tema jaoks alati olnud üks peamisi infoedastajaid.

Saklas vaatas mees heldimusega aparaati, mis sarnanes sellele, millest ta 1952. aastal kuulas otseülekannet Helsingi olümpiamängudelt. Endisele raadiomehele Sulev Metsale tuli väljapanekut vaadates aga meelde hommik Ruhnu saarel, kui diktor Levitani „hauatagune” hääl teatas Stalini surmast.

Igaühel meist on olnud raadioga oma kokkupuuteid, kas otseseid või kaudseid. Need elustuvad Saklas aparaatide keskel. Tutvugem siis Eesti Ringhäälingu juubelil meie raadioajalooga!

Print Friendly, PDF & Email